Jasło: Wystawa "Pamiętamy! 100. lecie odzyskania niepodległości w Jaśle"

  • 18-04-2018
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
Jasło: Wystawa "Pamiętamy! 100. lecie odzyskania niepodległości w Jaśle" MBP w Jaśle

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle pragnąc upamiętnić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zaprasza do obejrzenia wystawy pn. "Pamiętamy! 100. lecie odzyskania niepodległości w Jaśle". Na wystawie, ktorej wernisaż odbędzie się 18 kwietnia 2018 o godz. 16.00 zaprezentowane zostaną zdjęcia i materiały, które przypominają tamte dni oraz udział jaślan w walkach o odzyskanie niepodległości.

W wyniku rozbiorów państwo polskie zostało na prawie półtora wieku wymazane z mapy Europy. Dopiero konflikt pomiędzy państwami zaborczymi - Rosją, Niemcami i Austro-Węgrami - który doprowadził do wybuchu I wojny światowej stał się szansą na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Mieszkańcy ziemi jasielskiej licznie włączyli się do walki, poczynając od gimnazjalistów, którzy dodawali sobie lat aby zaciągnąć się do wojska, poprzez osoby których wiek uniemożliwiał pobór. Wśród nich są Henryk Dobrzański "Hubal" urodzony w Jaśle, Stanisław Pigoń - pisarz i uczeń jasielskiego gimnazjum czy Ignacy Pinkas - malarz, wielu jednak pozostaje dziś anonimowych i zapomnianych jak Stanisław Mitera ze Skołyszyna, Jan i Stanisław Proń - bracia z Jasła czy Władysław Steinhaus, jeden z najmłodszych legionistów, a przecież to właśnie oni zapisali się złotymi zgłoskami w historii Jasła. Ważną datą w historii miasta pozostaje 1 listopada 1918 roku, kiedy to  Karol Polak, zasłużony mieszkaniec Jasła usunął z gmachu Starostwa dwugłowego orła austriackiego i zawiesił godło niepodległej Polski - białego orła na czerwonym tle. 3 listopada władzę w Jaśle przejęła Rada Miejska.
    
Fotografie i wspomnienia z tamtych dni, które udostępnione zostały m.in. przez Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Annę i Krzysztofa Kusiaków prowadzących Regionalny Blog Historyczny o Ziemi Jasielskiej i Gorlickiej "Z Pogranicza", pozwalają przybliżyć atmosferę grozy lat I wojny światowej, a także radosnego świętowania powrotu Niepodległej Ojczyzny.
    
Wystawa towarzyszy obchodom 100. lecia Odzyskania Niepodległości pod hasłem "Niepodległe Jasło", można ją oglądać od 18 kwietnia do 30 czerwca 2018 w holu MBP w Jaśle (ul. Kołłątaja 1).

W programie wernisażu przewidziano prelekcje: Mariusza Świątka, p.o. dyrektora Muzeum Regionalnego w Jaśle oraz Anny i Krzysztofa Kusiaków prowadzących Regionalny Blog Historyczny o Ziemi Jasielskiej i Gorlickiej "Z Pogranicza".

MBP w Jaśle

 

 

Czytany 542 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij