Jasło: 50 lat Egiptu oczyma archeologa - spotkanie z prof. Karolem Myśliwcem

• 15-02-2018
Jasło: 50 lat Egiptu oczyma archeologa - spotkanie z prof. Karolem Myśliwcem MBP w Jaśle

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza 15 lutego 2018 r. o godz. 17.00 na spotkanie z jaślaninem - prof. Karolem Myśliwcem, wybitnym archeologiem i egiptologiem, odkrywcą starożytnych nekropolii.

Karol Myśliwiec to człowiek wielu talentów i pasji, naukowiec oraz odkrywca tajemnic Starożytnego Egiptu. We wszystkich publikacjach daje się poznać jako mistrz pióra i znakomitej narracji. Mimo, że są to książki naukowe, czuć w nich literackiego ducha, więc czyta się je bardzo dobrze, ponieważ autor pojmuje archeologię jako dziedzinę szeroko pojętej humanistyki.

- (...)Nie wszystko można powiedzieć o człowieku liczbami, wykresami i słupkami. Słowo, narzędzie wyobraźni musi wypełnić te luki na które jesteśmy skazani z powodu fragmentarycznego stanu zachowanych źródeł (...) - czytamy we wstępie do  publikacji "W cieniu Dżesera".

Karol Myśliwiec uczestniczył w wykopaliskach m.in. w Syrii, Aleksandrii, Egipcie, Sudanie, na Cyprze. Badał grobowiec faraona Setiego I w Tebach Zachodnich. Rozgłos przyniosły mu książki: "Święte znaki Egiptu" (1990, 2001), "Pan Obydwu Krajów" (1993), "Eros nad Nilem" (1996), "W cieniu Dżesera" (2016). Przez wiele lat był dyrektorem Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN oraz wieloletnim kierownikiem polskiej misji archeologicznej w Sakkarze.

MBP w Jaśle