Jasło: Dni Otwarte Funduszy Europejskich z jasielską Biblioteką

• 19 maj 2017
Jasło: Dni Otwarte Funduszy Europejskich z jasielską Biblioteką MBP w Jaśle

19 maja br. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle w ramach trwających Dni Otwartych Funduszy Europejskich przygotowała gamę artystyczno-literackich oraz bajkowych atrakcji dla najmłodszych jaślan.

W Parku Miejskim odbędą się warsztaty ilustratorskie dla dzieci z Jolantą Richter-Magnuszewską. Podczas spotkania przedszkolaki z jasielskich przedszkoli oczarują miejską przestrzeń kolorem i wyśmienitym humorem. Poznają Dobrego psa – tytułowego bohatera książki Rafała Witka z serii Czytam sobie. Wysłuchają w jaki sposób rodzą się pomysły ilustratora, dowiedzą się jak tworzyć ilustracje, poruszą własną wyobraźnię i ożywią literackich bohaterów. Dzięki temu park stanie się liryczny, kolorowy i zupełnie nietuzinkowy.

Jolanta Richter-Magnuszewska – ilustratorka książek dla najmłodszych. Współpracuje ze Świerszczykiem. Marzyła by być cyrkowcem, weterynarzem, a najchętniej uprawiać wszystkie  najciekawsze zawody świata. Mieszka w Pagorzynie, wraz z mężem z którym wspólnie prowadzi pracownię artystyczną „Z Innej Bajki”, dwoma synkami i sympatycznym zwierzyńcem.

Z kolei w samo południe uczniowie szkół podstawowych wezmą udział w niecodziennym i interaktywnym spektaklu Grupy Opowieści z Walizki  – „O dwóch narzeczonych”. Wspólnie z wędrującymi aktorami, przy akompaniamencie lutni arabskiej dzieci przeniosą się do baśniowej krainy w której m.in. rozmyślając, poszukają uniwersalnego przesłania opowieści, poznają kulturę jidysz, zaśpiewają i zatańczą.

Opowieści z Walizki – grupa artystów żywego słowa, opowiadaczy tradycyjnych opowieści, które integrują ludzi i emanują mądrością życiową. Członkowie grupy pokazują odbiorcom kulturowe światy za przyczyną: słowa, muzyki oraz plastyki. Koncentrują się na folklorze krajów oraz na najbliższej polskiej tradycji ludowej, a także folklorze miejskim i dziecięcym.

Popołudniową porą, także z gościnnym udziałem Grupy Opowieści z Walizki zapraszamy najmłodszych wraz rodzicami na wspólne, familijne i emocjonujące bajanie w bibliotece przy dźwiękach cytry. Usłyszymy tradycyjną baśń bułgarską „O chłopcu, który chciał wszystko wiedzieć” i wyruszył w podróż za bocianami. Wspólnemu opowiadaniu towarzyszyć  będą zabawy taneczne wokół tematu ptaków na bazie polskich tańców i pieśni ludowych.

Park Miejski w Jaśle

9.00 Park jak malowany – warsztaty ilustratorskie z Jolantą Richter-Magnuszewską
12.00 Baśnie sprawiają właśnie...  – spektakl słowa w wykonaniu Grupy Opowieści z Walizki

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle