Rzeszów: Spotkanie autorskie z Piotrem Durakiem

• 09-01-2019
Rzeszów: Spotkanie autorskie z Piotrem Durakiem WiMBP w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie - Filia nr 13 (ul. Iwonicka 38, Osiedle Słoneczny Stok) zaprasza 9 stycznia 2019 r. o godz. 17.00 na spotkanie autorskie z Piotrem Durakiem "Tam, gdzie zatrzymał się czas…".

Piotr Durak (ur. 22 sierpnia 1985 r. w Mielcu) - prozaik, poeta, dziennikarz, podróżnik i polonista. Pasjonat podróży rowerowych, spływów pontonowych i wspinaczki górskiej. Zdobywca większości szczytów Korony Gór Polskich. Z aparatem fotograficznym odwiedził kilkadziesiąt miejsc opuszczonych przez człowieka. W kwietniu 2009 roku wraz z ekipą Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego spędził tydzień na Ukrainie w opuszczonej strefie po katastrofie reaktora w Czarnobylu. Efektem wyjazdu była seria reportaży w lokalnych mediach i wystawa fotografii w Uniwersytecie Rzeszowskim. Na przełomie lipca i sierpnia 2009 roku przepłynął samotnie pontonem trasę z Rzeszowa do Gdańska. W lipcu 2010 roku dokonał samotnego spływu pontonowego Dunajcem, od Nowego Targu do ujścia w Opatowcu i dalej, Wisłą, do Sandomierza. Akcja miała na celu oszacowanie strat powodziowych i stworzenie reportażu z zalanych terenów. Podróżuje samotnie, bez rozgłosu i pomocy z zewnątrz. Opublikował trzy zbiory wierszy: "Odnaleźć siebie" (2006), "Wiatrołomny" (2008), "Raport zza mgły" (2018) oraz dwie powieści: "Ostatni rok" (2007), "Dzienniki rowerowe" (2011). W roku 2007 otrzymał nagrodę za najciekawszy debiut literacki Podkarpacia, przyznawaną przez rzeszowski oddział Związku Literatów Polskich. Jest też współautorem kilkunastu zbiorowych almanachów i redaktorem albumu-przewodnika "Ziemia Mielecka" (2015). W 2017 roku nakładem Wydawnictwa Ruthenic Art ukazały się jego dwa albumy pt. "Świątynie wygnane" prezentujące artystyczno-dokumentacyjne fotografie wszystkich opuszczonych i niszczejących cerkwi greckokatolickich w Polsce.

WiMBP w Rzeszowie