Rzeszów: Wystawa "Adam Mickiewicz - poeta polskiego romantyzmu"

• 02-01-2019
Rzeszów: Wystawa "Adam Mickiewicz - poeta polskiego romantyzmu" Fot. WiMBP w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę "Adam Mickiewicz – poeta polskiego romantyzmu" zorganizowaną z okazji 220. rocznicy urodzin wieszcza. Ekspozycję można zwiedzać od 3 grudnia 2018 r. do 2 stycznia 2019 r. w holu WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13 (w godzinach otwarcia Biblioteki).

Na wystawie prezentowana jest część dorobku literackiego Adama Mickiewicza, jednego z największych twórców literatury polskiej, poety, działacza politycznego, publicysty, tłumacza, mistyka, nauczyciela akademickiego, dowódcy wojskowego i filozofa. W gablotach znajdują się dzieła poety będące wyrazem romantycznej wizji świata i człowieka typowej dla tamtego pokolenia: "Ballady i romanse", "Grażyna", "Dziady" wileńsko - kowieńskie, "Dziady" drezdeńskie, "Sonety krymskie", "Konrad Wallenrod" oraz epopeja narodowa "Pan Tadeusz" (m.in. cenne wydanie dzieła z 1834 r.). Uzupełnieniem wystawy są płyty gramofonowe, m.in. z przedstawieniem "Dziadów” w inscenizacji Konrada Swinarskiego, których premiera odbyła się 18 lutego 1973 r., pieśni mickiewiczowskie na chór mieszany a cappella, pieśni solowe, audiobooki oraz karty z informacjami na temat ważnych faktów z życia pisarza.

Renata Dziepak
WiMBP w Rzeszowie