"Archiwistyka cyfrowa - trwała ochrona dziedzictwa publicznego i osobistego" - warsztaty SBP

• 25-06-2019

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Główny zaprasza na warsztaty "Archiwistyka cyfrowa – trwała ochrona dziedzictwa publicznego i osobistego", które odbędą się 17 września 2019 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie (ul. Gocławska 4).

Publiczne i prywatne instytucje sektora GLAM (galerie, biblioteki, archiwa, muzea) gromadzą i organizują w różnorodne kolekcje zasoby cyfrowe, często o statusie dziedzictwa narodowego. Również osoby indywidualne, świadomie lub nie, tworzą i pozostawią różnorodne znaki swoich poczynań, jedne zupełnie nieistotne, inne przedstawiające unikatową wartość, świadczące o wybitnych dokonaniach jednostki, jej ponadprzeciętnym sposobie myślenia. Niektóre z nich mają postać tylko cyfrową; nigdy nie miały i nie będą mieć wersji drukowanej, analogowej.

Celem szkolenia "Archiwistyka cyfrowa – trwała ochrona dziedzictwa publicznego i osobistego" jest poddanie pod wspólną dyskusję i uczynienie przedmiotem pracy warsztatowej następujących zagadnień i pytań:

•     jaka jest kondycja polskich zasobów cyfrowych, publicznych i prywatnych?
  •     które z cyfrowych obiektów, z racji jakich atrybutów, w jaki sposób i w jakim miejscu należałoby trwale archiwizować?

Zajęcia będą stanowić doskonałą okazję do poznania stosowanych i rekomendowanych form pracy w zakresie ochrony zasobów cyfrowych zarówno dla profesjonalnych kuratorów cyfrowych – archiwistów, bibliotekarzy, muzealników, jak i osób prywatnych, którym zależy na zachowaniu ich osobistych ważnych obiektów.

Szkolenie poprowadzi Aneta Januszko-Szakiel – doktor nauk humanistycznych. Pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Studiów Informacyjnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się zagadnieniami długoterminowej archiwizacji zasobów cyfrowych, audytu i certyfikacji wiarygodnych archiwów cyfrowych, organizacją systemów składowania i zarządzania danych badawczych (digital curation) oraz metodami wyszukiwania i analizowania informacji.

Koszt udziału w szkoleniu to 220 zł + VAT (10% rabatu dla członków SBP) - cena objemuje serwis kawowy, konsultacje z trenerem  i certyfikat sygnowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Szczegółowy program i zapisy na stronie: http://www.sbp.pl/artykul/?cid=21540&prev=1

Źródło: SBP

Czytany 52 razy Ostatnio zmieniany 17-06-2019