Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek 2019

• 12-06-2019
Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek 2019 bookcrossing.pl

12 czerwca 2019 r. odbywa się XVI edycja Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. Organizowane z inicjatywy Fundacji Bookcrossing Polska wydarzenie ma zachęcać nie tylko do czytania, ale i do pozostawiania książek w miejscach publicznych.

Jak podaje Fundacja, "Bookcrossing łączy miliony entuzjastów czytania na całym świecie. Aktualnie po 132 krajach podróżuje 12 861 068 mln tomów, które uwolniło ponad 1,9 mln czytelników (dane z dn. 27.04.2019 rok, www.bookcrossing.com). Do Polski ruch zawitał w 2003 roku zyskując sympatyków i entuzjastów. W polskim serwisie bookcrossing.pl zarejestrowało się 61 tysięcy 498 użytkowników, a w oficjalnym obiegu jest 315 236 książek (inf. z 27.05.2019 r.). Zarejestrowanych jest 20 104 tys. półek i regałów bookcrossingowych na których można zostawić książki lub je stamtąd wypożyczyć. Funkcjonują w bibliotekach, instytucjach kulturalnych i oświatowych, klubach młodzieżowych, biblioteczkach plenerowych, pubach i restauracjach, ośrodkach zdrowia, centrach handlowych czy na szlakach turystycznych".

Idea "uwalniania książek" (tzw. bookcrossingu) narodziła się w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 2001 roku Ron Hornbaker, z zawodu programista komputerowy, założył stronę internetową www.bookcrossing.com promującą pomysł nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych (tzw. półkach bookcrossingowych) po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Źródło: Fundacja Bookcrossing Polska

Czytany 58 razy Ostatnio zmieniany 12-06-2019