Olga Tokarczuk z kolejną nominacją do nagrody Man Booker International Prize

• 11-04-2019

Na ogłoszonej 9 kwietnia 2019 r. w Londynie krótkiej liście nominacji do nagrody Man Booker International Prize znalazła się ubiegłoroczna laureatka - Olga Tokarczuk. Tym razem z powieścią "Prowadź swój pług przez kości umarłych" w przekładzie Antonii Lloyd-Jones ("Drive your plow over the bones of the dead"). Werdykt kapituły nagrody poznamy 21 maja.

Oprócz Olgi Tokarczuk do wyróżnienia pretendują:

•     Jokha Alharthi, przeł. Marilyn Booth, "Celestial Bodies" (Sandstone Press Ltd)
  •     Annie Ernaux, przeł. Alison L. Strayer, "The Years" (Fitzcarraldo Editions)
  •     Marion Poschmann, przeł. Jen Calleja, "The Pine Islands" (Profile Books, Serpent's Tail)
  •     Juan Gabriel Vásquez, przeł. Anne McLean, "The Shape of the Ruins" (Quercus, MacLehose Press)
  •     Alia Trabucco Zeran, przeł. Sophie Hughes, "The Remainder" (And Other Stories)

Książka "Prowadź swój pług przez kości umarłych" ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Literackiego w 2009 roku. Ten thriller moralny z kryminalną zagadką, opowiadający historię Janiny Duszejko, został z powodzeniem zekranizowany w 2017 roku przez Agnieszkę Holland i Kasię Adamik. Film "Pokot" uhonorowano licznymi nagrodami, w tym Srebrnym Niedźwiedziem podczas Berlinale 2017 i Złotymi Lwami podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2018 roku Olga Tokarczuk otrzymała Bookera za powieść "Bieguni" w tłumaczeniu Jennifer Croft (przekład wsparł Instytut Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland).

The Man Booker International Prize ustanowiono w 2005 roku jako dopełnienie The Man Booker Prize for Fiction, najbardziej prestiżowej nagrody literackiej za powieść anglojęzyczną. Międzynarodowa Nagroda Bookera przyznawana jest corocznie za najlepszą powieść przetłumaczoną na język angielski. Finalistą pierwszej edycji (przyznawanej wówczas za całokształt twórczości) był Stanisław Lem.

"Długa" lista tegorocznych nominacji:

Źródło: Instytut Książki