Książki Roku 2018 "Magazynu Literackiego Książki"

• 25-01-2019

Miesięcznik "Magazyn Literacki Książki" ukazuje się od 1992 r. Jego redakcja już po raz siedemnasty przyznała Nagrody za Książki Roku.

Nagrodzone tytuły to: "Wyspa Węży" Małgorzaty Szejnert ( wydane przez Znak), "Patria" Fernanda Aramburu w tłumaczeniu Karoliny Jaszeckiej (Wydawnictwo Sonia Draga), "Oksfordzka historia unii polsko-litewskiej" Roberta Frosta w tłumaczeniu Tomasza Fiedorka (Rebis), "Hotel Bristol" Faustyny Toeplitz-Cieślak i Izabeli Żukowskiej (Arkady) oraz album "Polska Wschodnia" Adama Bujaka (Biały Kruk). W tym roku przyznano również Nagrodę Specjalną Ars et Patria dla Wydawnictwa Biały Kruk za najbogatsze uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości.

Nagrodę Audiobook Roku 2018 przyznawaną wspólnie z Audioteka.pl otrzymały: "Kamerdyner" (Agora) w kategorii single-voice oraz "Filary Ziemi" Kena Folletta (Albatros) w kategorii superprodukcja audio.

Tytuł Wydarzenie Roku 2018 otrzymało Wydawnictwo Zielona Sowa za "Mirabelkę" Cezarego Harasimowicza – symbol spajania pokoleń i pamięci o losach Polski.

Wydawcą Roku 2018 zostało Wydawnictwo Poznańskie, które uhonorowano "za wysokie standardy literackie i edytorskie oraz profesjonalne i odpowiedzialne łączenie funkcji kulturowej z komercyjną".

W tym roku postanowiono również przyznać tytuł Wydawca Stulecia, który otrzymało Wydawnictwo Nasza Księgarnia "w uznaniu artystycznej klasy i edytorskiego dorobku i za mistrzowskie wykorzystanie słowa i obrazu w służbie czytelnikowi".

Uroczysta gala z rozdaniem nagród odbyła się 23 stycznia 2019 r. w Bibliotece Narodowej przy Pl. Krasińskich w Warszawie.

Procedura wybierania Książek Roku wygląda następująco: co miesiąc zespół redakcyjny wybiera cztery tytuły, które zasługują na szczególną uwagę czytelnika ze względu na swoje wartości poznawcze, literackie czy artystyczne. Wyróżnione pozycje otrzymują tytuł Książki Miesiąca. W ten sposób przez cały rok powstaje lista 48 tytułów. Spośród Książek Miesiąca zostaje wybranych pięć najważniejszych tytułów, które otrzymują tytuł Książek Roku.

Źródło: Instytut Książki