Książka Roku 2018 Polskiej Sekcji IBBY - nominacje

• 28-11-2018

12 grudnia 2018 r. w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie ogłoszeni zostaną laureaci konkursu Książka Roku 2018 Polskiej Sekcji IBBY. Nominacje w tegorocznej edycji nagrody przedstawiają się następująco:

Nominacje graficzne w konkursie Książka Roku 2018 Polskiej Sekcji IBBY:

• Jan Bajtlik za autorską książkę "Nić Ariadny" - Dwie Siostry
  • Edgar Bąk za ilustracje i projekt graficzny do książki "Egaliterra" - Wytwórnia
  • Robert Czajka za ilustracje i projekt graficzny książki "Wszystko widzę jako sztukę" -Wytwórnia
  • Emilia Dziubak za ilustracje do książki "Horror" - Gereon
  • Krzysztof Gawronkiewicz za książkę obrazkową "Beneficio" ze scenariuszem Michała Kalickiego - Timof i cisi wspólnicy
  • Joanna Gębal za ilustracje do książki "Alfabet niepodległości" - Muchomor
  • Gosia Herba za ilustracje do książek "Alikwoty", "Ostinato", "Glissando" - Polskie Wydawnictwo Muzyczne
  • Piotr Młodożeniec za ilustracje do książki "Wiosenne obrazki" oraz Grupy Projektor za opracowanie graficzne - Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy
  • Paweł Pawlak za ilustracje i projekt graficzny do książki "Mały Książę" - Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
  • Idalia Smyczyńska, Paweł Szarzyński, Robert Zając (kolektyw kilku.com) za ilustracje i projekt graficzny książki "Bajki od rzeczy" - Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN

Jury: Krystyna Rybicka (przewodnicząca), Anita Wincencjusz-Patyna, Jakub Woynarowski

Nominacje literackie w konkursie Książka Roku 2018 Polskiej Sekcji IBBY:

• Justyna Bednarek "Babcocha" - Poradnia K
  • Paweł Beręsewicz "Szeptane" - Nasza Księgarnia
  • Cezary Harasimowicz "Mirabelka" - Zielona Sowa
  • Joanna Jagiełło "Jak ziarnka piasku" - Nasza Księgarnia
  • Grzegorz Majchrowski "Nieustraszony Strach na Wróble" - Zielona Sowa
  • Michał Rusinek "Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości" - Znak Emotikon
  • Katarzyna Ryrych "Złociejowo" - Adamada
  • Dorota Suwalska "Tabletki na dorosłość" - Adamada
  • Marcin Szczygielski "Leo i czerwony automat" - Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego
  • Agnieszka Taborska "Włóczykij" - Prószyński Media

Jury: Irena Bolek-Wiącek (przewodnicząca), Aleksandra Korczak, Kamila Kowalczyk

Nominacje do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Książka Roku 2018 Polskiej Sekcji IBBY:

• Anna Bany (Fundacja Serdecznik), arteterapeutka, absolwentka filozofii i socjoterapii. Autorka wielu projektów i programów z zakresu psychoedukacji i edukacji artystycznej. Uwielbia pracę z metaforą, opowieścią i baśnią. Koordynatorka projektu "Oddział Bajka - Wędrująca Szpitalna Biblioteka", w ramach którego bajkowozy, czyli mobilne biblioteki, codziennie odwiedzają szpitalne oddziały.
  • Małgorzata Janina Berwid, "Ciotka Książkula" z Radia dla Ciebie, opiekunka, przewodniczka, towarzyszka i przyjaciółka "Molików Książkowych". Dziennikarka i animatorka kultury. Autorka przeszło 100 tekstów piosenek dla dzieci, opowiadań i scenariuszy mini-teatralnych. Prowadząc warsztaty dla dzieci, działa na rzecz rozpowszechniania czytelnictwa i kultury. W 2003 r. otrzymała tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu.
  • Agnieszka Błażewicz, z wykształcenia historyczka i bibliotekoznawczyni, z zawodu specjalistka ds. marketingu on-line i PR,  zaangażowana w projekty społeczne i edukacyjne. Współpracuje m.in. z Fundacją Hospicyjną w zakresie organizacji eventów charytatywnych. Prezeska Fundacji Metropolia Dzieci, w ramach której organizuje bookstartową akcję "Z książką na start".
  • Magda Kłos-Podsiadło, wydawczyni, założycielka Wydawnictwa Wytwórnia. Promotorka grafików i ilustratorów polskich, których wydane w Wytwórni książki zdobywają największe krajowe i międzynarodowe nagrody. Podąża konsekwentnie swoją ścieżką – najlepszej jakości.
  • Małgorzata Narożna, księgarka dyplomowana, współtwórczyni kluboksięgarni Fika w Szczecinie, w której na tysiące sposobów promuje świetną literaturę dla młodych czytelników, m.in. w ramach projektów: FIKa Czyta, FIKa filozofuje, FIKoplastykon, Klubu Świerszczyka. Organizuje spotkania z osobistościami ze świata literatury i kultury (Åsa Lind, Aleksander Doba, Grzegorz Leszczyński), pokazuje dobrą książkę w środkach masowego przekazu. Jej działalność wykracza poza granice Szczecina. W ramach projektu "Książnica FIKa" wraz z Książnicą Pomorską promuje czytelnictwo w bibliotekach województwa zachodniopomorskiego. Jest wreszcie czytającą mamą, która doskonale rozumie problemy bibliotek szkolnych i pomaga je rozwiązywać.
  • Katarzyna Wyskocka, nauczycielka i bibliotekarka szkolna w SP nr 1 im. Lecha Bądkowskiego w Luzinie. Organizatorka ciekawych lekcji bibliotecznych, na które zaprasza ludzi z pasją, warsztatów z pisarzami, akcji głośnego czytania, muzycznej biblioteki, gier terenowych z książką. Niestrudzona promotorka czytania wśród dzieci wiejskich.

Kapituła: Bożena Kazanowska (Fundacja Jasne Strony), Beata Jewiarz, Iwona Haberny

Konkurs Książka Roku 2018 Polskiej Sekcji IBBY jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło: http://www.ibby.pl

Czytany 45 razy Ostatnio zmieniany 03-12-2018