"5,5 miliona. Wdzięczni Ameryce" - nabór do projektu

  • 25-07-2018
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code

FRSI oraz Ośrodek KARTA zapraszają biblioteki z całego kraju do wzięcia udziału w projekcie "5,5 miliona. Wdzięczni Ameryce" mającym na celu odkrywanie i dokumentowanie wraz z czytelnikami lokalnej historii.

Projekt koncentruje się wokół powstałej w 1926 roku "Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych" - niezwykłego, składającego się ze 111 ksiąg dokumentu zawierającego podpisy 5,5 miliona osób, które chciały wyrazić wdzięczność narodowi amerykańskiemu za wsparcie dyplomatyczne w odzyskaniu niepodległości oraz pomoc humanitarną dla naszego kraju, zniszczonego podczas I wojny światowej.

Deklaracja jest także jednym z największych imiennych spisów mieszkańców polskich ziem - podpisali się pod nią przedstawiciele najwyższych władz (z Ignacym Mościckim i Józefem Piłsudskim na czele), samorządowcy, hierarchowie kościelni, członkowie różnych organizacji i stowarzyszeń, studenci, profesorowie uczelni wyższych oraz uczniowie i nauczyciele szkół powszechnych i gimnazjów z całego terenu ówczesnej Polski.

W ramach programu rocznicowego Fundacji Ośrodka KARTA "Nieskończenie Niepodległa" powstał portal "Nieskończenie Niepodległa - Ludzie" (Polska 1926: Portret Zbiorowy II RP) zawierający podpisy, biogramy i historie sygnatariuszy Deklaracji. Serwis jest w trakcie budowy i uzupełniania - dotychczas odczytanych zostało ok. 250 tysięcy podpisów. Organizatorzy projektu "5,5 miliona. Wdzięczni Ameryce" - z pomocą zaangażowanych bibliotek i ich czytelników - planują odczytanie jak największej liczby podpisów pod dokumentem oraz odnalezienie śladów jak największej liczby osób, które je złożyły.

Szczegółowe informacje - w tym materiały edukacyjne, poradniki, scenariusze warsztatów oraz formularz zgłoszeniowy do projektu - dostępne są na stronie:

http://www.biblioteki.org/aktualnosci0/Zglos_swoja_biblioteke_do_projektu_5.5_miliona_Wdzieczni_Ameryce.html#

Źródło: biblioteki.org

Czytany 432 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij