Stan czytelnictwa w Polsce w 2017 roku - pełen raport już dostępny

• 27-06-2018

Biblioteka Narodowa udostępniła pełen raport dotyczący stanu czytelnictwa w Polsce w 2017 roku.

Wynika z niego, że co najmniej jedną książkę w ciągu roku przeczytało 38% Polaków. To podobny wynik jak w kilku ostatnich latach - po wyraźnych spadkach przypadających na okres 2004–2008 poziom czytelnictwa w ustabilizował się na poziomie nieco poniżej 40%. Podobnie stabilna jest liczba tzw. czytelników intensywnych, czyli osób deklarujących czytanie 7 i więcej książek rocznie: w ostatnim pomiarze było ich 9%.

Szczegółowej analizie poddano w 2017 roku nauczycieli-polonistów ze szkół ponadgimnazjalnych. Badacze uznali, że ta grupa społeczna ma szczególnie duży wpływ na czytelnictwo Polaków, postanowili więc przyjrzeć się ich nawykom i preferencjom związanym z książką. Badanie wykazało, że poloniści czytają zdecydowanie więcej i chętniej niż ogół badanych (co nie zaskakuje), ale także zdecydowanie wyróżniają się in plus nawet w porównaniu z podobną sobie grupą demograficzną (kobiety, aktywne zawodowo, wykształcone, w wieku 25–60 lat).

Tekst raportu do pobrania:

Źródło: Biblioteka Narodowa