Man Booker International Prize 2018 dla Olgi Tokarczuk

  • 23-05-2018
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code

Olga Tokarczuk została tegoroczną laureatką Man Booker International Prize. Jury tej prestiżowej literackiej nagrody doceniło jej powieść "Bieguni" wydaną pod tytułem "Flights" przez wydawnictwo Fitzcarraldo Editions w tłumaczeniu Jennifer Croft.

Na liście nominacji do nagrody znalazły się w tym roku także książki dwóch byłych triumfatorów - Węgra László Krasznahorkaia ("The World Goes On") i Han Kang z Korei Południowej ("The White Book"), a także Irakijczyka Ahmeda Saadawi ("Frankenstein w Bagdadzie"), Francuzki Virginie Despentes ("Vernon Subutex 1") i Hiszpana Antonio Munoz Molina ("Like A Fading Shadow").

"Bieguni" to jedna z najbardziej znanych książek Olgi Tokarczuk (uhonorowana  m.in. nagrodą Nike 2008) określana jako literacka monografia zjawiska ruchliwości, poruszania się, niepokoju podróżnego. Pisarka jest pierwszą Polką wyróżnioną Bookerem (w 2005 r. nominowany był Stanisław Lem, w 2017 - Wioletta Grzegorzewska). Jako że jury nominuje wyłącznie powieści, które ukazały się oryginalnie w innym niż angielski języku, a następnie zostały nań przetłumaczone, główna nagroda w wysokości 50 tys. funtów przeznaczona jest do podziału po równo dla autora i tłumacza.

Źródło: Onet Kultura
 

 

Czytany 446 razy Ostatnio zmieniany 24-05-2018

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij