Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2018

  • 23-04-2018
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code

23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - święto służące przede wszystkim promocji idei czytelnictwa, ale także będące okazją do dyskusji na tematy związane z książką jako źródłem wartości i wiedzy, skarbnicą dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędziem dialogu.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich proklamowany został w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Historycznie idea tego święta ma początek w Katalonii, związana jest z dniem św. Jerzego i tradycją obdarowywania kobiet czerwonymi różami (z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek). Data obchodów - 23 kwietnia - to także rocznica urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy (m.in. W. Szekspira, M. Cervantesa, M. Druona i W. Nabokova).

Jak podaje Polski Komitet ds. UNESCO "tegoroczne obchody Dnia zbiegają się z 70. rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, która obejmuje także prawo wolności słowa oraz prawo "do uczestniczenia w postępie nauki i korzystania z jego dobrodziejstw". To z nich bezpośrednio wynika wolność publikacji, po raz pierwszy, z inicjatywy UNESCO, ujęta w dokumencie międzynarodowym - Porozumieniu Florenckim z 1950 r., w którym Organizacja zachęca do rozwoju współpracy międzynarodowej we wszystkich dziedzinach aktywności intelektualnej, w tym do swobody wymiany publikacji, artystycznych i naukowych przedmiotów zainteresowania i innych materiałów informacyjnych".

Więcej informacji (w tym przesłanie Dyrektor Generalnej UNESCO z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2018) na stronie: http://www.unesco.pl/article/1/23-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich-6/

Źródło: Polski Komitet ds. UNESCO

 

Czytany 301 razy Ostatnio zmieniany 23-04-2018

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij