Literackiea Nagroda Nobla dla Kazuo Ishiguro

  • 05-10-2017
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code

Tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla został Kazuo Ishiguro, brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia. - "Gdyby połączyć Jane Austen i Franza Kafkę, ma się Kazuo Ishiguro w pigułce" - komentowała sekretarz nagrody.

W uzasadnieniu Akademia podkreśliła, że w swych powieściach, które są pełne "wielkiej siły emocjonalnej, obnaża otchłań kryjącą się pod naszym złudnym poczuciem połączenia ze światem".

Kazuo Ishiguro urodził się 8 listopada 1954 roku, w Nagasaki w Japonii, ale jego rodzina przeprowadziła się do Anglii w 1960 roku. Obecnie mieszka w Londynie.

Debiutował w 1982 roku powieścią "Pejzaż w kolorze sepii". W 1986 roku otrzymał nagrodę Whitbread Award za swoją drugą książkę „Malarz świata ułudy”, a w 1989 roku Nagrodę Bookera za „Okruchy dnia”. Za powieść „Nie opuszczaj mnie” był nominowany do Nagrody Bookera 2005.

W swojej twórczości bada zawodny charakter pamięci, mechanizm tłumienia winy i moralnej odpowiedzialności za przeszłość.

Kazuo Ishiguro uznany został przez magazyn "The Times" za jednego z pięćdziesięciu najważniejszych brytyjskich pisarzy od 1945 roku. Największą sławę przyniosła mu powieść "Okruchy dnia". W 1993 roku James Ivory zrealizował na jej podstawie głośny film pod tym samym tytułem z Anthony Hopkinsem w roli głównej.

Ewa Ferenc
Dział Informacyjno-Bibliograficzny

 

Czytany 256 razy Ostatnio zmieniany 06-10-2017

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij