74b3tetnda{o#9f2um"r%n*xay7l5l=5w8g(29n{2wh

Posłuchaj muzyki z płyt winylowych

• 22 grudzień 2014

Posłuchaj muzyki z płyt winylowych

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie w 2014 roku rozpoczęła digitalizację nagrań muzycznych zapisanych na płytach winylowych przechowywanych w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP przy ulicy Stefana Żeromskiego 2 w Rzeszowie. Digitalizacji podlegają dokumenty dźwiękowe należące do różnych gatunków muzycznych. Po cyfryzacji i odpowiednim przygotowaniu technicznym nagrań, są one zaopatrywane w metadane oraz umieszczane w systemie służącym archiwizacji plików dźwiękowych.

Zdigitalizowane i opracowane nagrania są udostępniane użytkownikom Internetu.

Ze względu na ochronę prawną utworów, są one udostępnione w następujący sposób:

1. Krótkie fragmenty nagrań dostępne są wszystkim użytkownikom Internetu bez potrzeby logowania się.
  2. Pełne nagrania udostępniane są wyłącznie czytelnikom WiMBP w Rzeszowie, zapisanym do jednej z bibliotek publicznych prowadzących elektroniczny system wypożyczeń zbiorów i posiadającym aktualną kartę czytelnika.

Logowanie w celu odsłuchania muzyki odbywa się za pomocą zakładki „zaloguj się” dostępnej na stronie portalu E-biblioteka.  Należy logować się przy użyciu loginu i hasła - identycznie jak podczas logowania na konto czytelnicze online.

Zachęcamy do słuchania zdigitalizowanych nagrań dźwiękowych. W portalu E-biblioteka dostępne są utwory w wykonaniu, m.in.: Wandy Wiłkomirskiej,  Michała Urbaniaka, Konstantego Andrzeja Kulki,  Zbigniewa Namysłowskiego, Wandy Warskiej, Marii Koterbskiej, Wojciecha Młynarskiego, Czesława Niemena oraz zespołów Dwa Plus Jeden, Skaldowie, Bemibem.

Portal z muzyką http://e-biblioteka.rzeszow.pl/pl-PL/dokumenty-dzwiekowe/muzyka ponadto udostępnia użytkownikom szerokie możliwości przeszukiwania zbioru zdigitalizowanych nagrań („filtruj muzykę”) i znalezienia konkretnych utworów według ich tytułów, wykonawców, współwykonawców, autorów tekstów, kompozytorów, wydawców albumu itd.

Zachęcamy do logowania do serwisu i słuchania muzyki. Baza dokumentów dźwiękowych będzie sukcesywnie zapełniana utworami, dzięki prowadzonym w WiMBP w Rzeszowie pracom digitalizacyjnym.

Czytany 4748 razy Ostatnio zmieniany 02 luty 2015