Rzeszów: Jubileusz 25-lecia Wypożyczalni Głównej WiMBP w Rzeszowie

• 06-06-2019
Rzeszów: Jubileusz 25-lecia Wypożyczalni Głównej WiMBP w Rzeszowie Fot. WiMBP w Rzeszowie

W czerwcu bieżącego roku przypada 25. rocznica otwarcia dla czytelników Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33A. Z tej okazji 3 czerwca 2019 r. przygotowano jubileuszowe spotkanie połączonych grup Dyskusyjnego Klubu Książek dla Dorosłych oraz Klubu Miłośników Kultury, Literatury i Biblioteki dla Seniorów z udziałem Super Czytelników i Przyjaciół Wypożyczalni Głównej.

Zaproszeni goście wysłuchali informacji o historii placówki, którą przedstawił  kierownik Wypożyczalni Głównej Włodzimierz Ratyński. Podkreślił także, że Wypożyczalnia Główna jest w świetnej kondycji. Od 19 lat jest w pełni skomputeryzowana, udostępnia książki ze wszystkich dziedzin wiedzy, filmy DVD, audiobooki, dokumenty elektroniczne i zbiory kartograficzne oraz czasopisma bieżące. Wypożycza zbiory za pośrednictwem nowoczesnego systemu RFiD w oparciu o fale radiowe i zbliżeniowe karty czytelnicze, dysponuje nowoczesnymi urządzeniami do samodzielnych wypożyczeń i zwrotów zbiorów. Ma największą liczbę zapisanych czytelników wśród bibliotek publicznych w Rzeszowie i stale rosnącą liczbę udostępnień. Prowadzi szeroką działalność kulturalno-edukacyjną , oferuje swobodny dostęp do zbiorów, bezpłatny dostęp do Internetu, WiFi i samodzielny zapis do biblioteki poprzez Internet oraz jako jedyna placówka zdalne rezerwowanie zbiorów z dowolnego komputera czy smartfona poza siedzibą biblioteki. Dużym atutem są systematyczne, wielo egzemplarzowe zakupy nowości. W okresie 25 lat zrealizowano 3 mln 93 tys. 472 wypożyczenia oraz 1 mln 621 tys. 710 odwiedzin, z usług biblioteki skorzystało  223 tys. 300 osób, udzielono 81 tys. 386 informacji bibliograficznych i bibliotecznych, zakupiono 49 tys. 808 wol. książek za 1 mln 149 tys. 415 zł.

Ważnym punktem spotkania było uhonorowanie obecnych i byłych bibliotekarzy Wypożyczalni medalami Super Bibliotekarz Wypożyczalni Głównej oraz nagrodami w formie kart prezentowych do Empiku i Tesco.  Laureatami tejże nagrody zostali: Barbara Zakrzewska, Józefa Malinowska, Lucyna Różnowicz, Katarzyna Mitka, Agnieszka Dworak, Magdalena Żyła, Sabina Groszek, Jolanta Urban-Jarosz, Małgorzata Kubicz, Liliana Nowojewska, Józef Dzień. Medal Super Pracownik Wypożyczalni Głównej otrzymała Anna Rząsa. Ponadto przyznano nagrody i medale Super Przyjaciel Wypożyczalni Głównej. Otrzymali je: Elżbieta Jastrzębska, Andrzej Jagodziński, Zofia Winiarczyk, Jadwiga Kawecka, Irena Stochla,  Anna Domin, Janina Sobczak, Danuta Starzyk, Adrianna Godlewska-Młynarska, Joanna Rawik, Piotr Śmiłowicz, Wiesława Kunc-Bembenek i Genowefa Winiarska. Medale na rewersie zawierają myśl Lwa Tołstoja: "Cóż może być bardziej cennego od codziennych spotkań z mądrymi książkami", awers ozdobiony został Pegazem stanowiącym logo Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

Członkowie Klubu Miłośników Kultury, Literatury i Biblioteki dla Seniorów oraz członkowie DKK i Super Czytelnicy WG mieli okazję wziąć udział w konkursie z nagrodami pt. "Jak dużo wiesz o Wypożyczalni Głównej". Wśród nagród były m.in. książki i płyty gości honorowych.

Atrakcją wieczoru były występy znanych aktorek, pieśniarek, pisarek i dziennikarek Joanny Rawik oraz Adrianny Godlewskiej-Młynarskiej. Joanna Rawik przedstawiła fragment monologu pochodzącego ze sztuki pt. "Tadeusz Kantor w Paryżu" autorstwa i w reżyserii Pawła Zapendowskiego. Sztuka wystawiana była w Teatrze Groteska w Krakowie oraz w Instytucie Teatralnym w Warszawie. Joanna Rawik w spektaklu tym grała samą siebie. Adrianna Godlewska–Młynarska zaśpiewała kilka znanych piosenek, głównie z tekstami swojego męża Wojciecha Młynarskiego. Brawurowe wykonanie "Walca minutowego" zyskało ogromny aplauz publiczności, podobnie jak i piosenki "Deszcz" czy "C'est si bon".

Wspaniałym zakończeniem spotkania był jubileuszowy tort w kształcie rozłożonej książki z napisem "25 lat Wypożyczalni Głównej", którym uczestników jubileuszu częstował mistrz cukierniczy z cukierni Teodora w Kraczkowej.

Organizator jubileuszu składa serdecznie podziękowania wszystkim gościom za przyjęcie zaproszenia i niezawodne przybycie do Wypożyczalni Głównej, za miłe słowa, kwiaty i upominki. Szczególne podziękowanie kieruję do Pana Dyrektora Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej Andrzeja Jagodzińskiego za miłe wystąpienie z gratulacjami i wyrazami uznania oraz do Pań Anny Domin i Magdaleny Miś ze Stowarzyszenia Szczęśliwy Dom im. Wiktorii i Józefa Ulmów z Dziećmi, z którym Wypożyczalnia Główna współpracuje od wielu lat, za piękny list gratulacyjny. Gościom honorowym: Joannie Rawik i Adriannie Godlewskiej-Młynarskiej za uświetnienie wieczoru swoimi występami pro publico bono. Dziennikarzowi Polskiej Agencji Prasowej Piotrowi Śmiłowiczowi za przybycie i dokumentowanie jubileuszu. Przedstawicielce seniorów Pani Bożenie Lenar za wspaniałe życzenia i przekazanie własnoręcznie wykonanego przez seniorów obrazu z dedykacją. Byłym bibliotekarzom: Barbarze Zakrzewskiej, Józefie Malinowskiej, Lucynie Różnowicz, Katarzynie Mitce i Agnieszce Dworak za wieloletnią pracę przy tworzeniu i rozwijaniu Wypożyczalni Głównej. Obecnym pracownikom Wypożyczalni Głównej za wzorową i sumienną pracę na rzecz czytelników.

Włodzimierz Ratyński

Czytany 78 razy Ostatnio zmieniany 10-06-2019