Rzeszów: "Tablety dla aktywnych" - relacja z warsztatów dla osób w wieku 50+

• 04-06-2019
Rzeszów: "Tablety dla aktywnych" - relacja z warsztatów dla osób w wieku 50+ Fot. WiMBP w Rzeszowie

"Tablety dla aktywnych - warsztaty dla osób w wieku 50+ rozpoczynających przygodę z tabletem", odbyły się 28 i 29 maja 2019 r. w pracowni szkoleniowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. W warsztatach uczestniczyły osoby z terenu województwa podkarpackiego, które chciały poznać oraz rozwinąć swoje umiejętności dotyczące obsługi tabletów i wykorzystania ich w życiu codziennym.

W trakcie szkolenia uczestnicy dowiedzieli się, do czego mogą być wykorzystywane tablety, jak działa system Android i jak poruszać się w jego ustawieniach. Na początku należało oswoić się z obsługą ekranu dotykowego i swobodnym korzystaniem z klawiatury, po czym przeszliśmy do odkrywania bogatego zasobu aplikacji wbudowanych i tych dostępnych do pobrania w Sklepie Play. Gdy połączyliśmy nasze urządzenia z siecią wi-fi, mogliśmy wyszukiwać w wyszukiwarce Google Chrome różne informacje. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się wyszukiwanie głosowe oraz korzystanie z głosowego Translatora. Następnie prowadziliśmy rozmowy na chacie i telekonferencje wykorzystując do tego komunikator Hangout. Po włączeniu danych lokalizacyjnych, siedząc wygodnie w fotelu planowaliśmy lokalne, jak i dalekie podróże, przy pomocy Map google, myBus online i Google Street View. Uczestnicy robili zdjęcia oraz nagrywali filmy, przeglądali je, odtwarzali oraz edytowali, a następnie przesyłali do siebie za pomocą poznanego wcześniej komunikatora. Ćwiczyliśmy również samodzielne wyszukiwanie aplikacji w Sklepie Play, instalowanie, a następnie odinstalowanie ich w celu zwiększenia miejsca na naszych urządzeniach.

W trakcie warsztatów zaprezentowane zostały aplikacje służące do przypominania o przyjmowaniu leków, piciu wody, aktywności fizycznej i kontrolowaniu stanu swojego zdrowia - MyTherapy, Przypomnienie wypij wodę, Krokomierz. Był również czas na relaks. Zainstalowaliśmy gry, które mogą zarazem stymulować nasz rozwój oraz uwalniać od stresu, m.in. Gry umysłowe, Mistrz słów, Wykreślanka, Spots Connect czy Milionerzy.

W czasie zajęć warsztatowych dyskutowaliśmy i wymienialiśmy między sobą dotychczasowe doświadczenia na temat wykorzystania prywatnych tabletów uczestników i próbowaliśmy rozwiązywać indywidualne problemy z tym związane.

Warsztaty odbywały się w profesjonalnie wyposażonej pracowni szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 58a. Każdy osoba biorąca w nich udział miała do dyspozycji tablet z systemem Android 6.0, na którym mogła ćwiczyć nabywane umiejętności. Zajęcia poprowadzili Joanna Piller i Janusz Haliniak z Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie.

Warsztaty dały uczestnikom możliwość wymiany doświadczeń oraz przekonania się o pozytywnym wpływie nowych technologii na życie człowieka w każdym wieku. Osoby starsze chętnie uczestniczyły w zajęciach, były zainteresowane podnoszeniem swoich umiejętności. Poza celem dydaktycznym, warsztaty są też doskonałą okazją do integracji i nawiązania nowych znajomości oraz sposobem na aktywne spędzenie czasu, dlatego zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych naszych projektach planowanych już wkrótce, które odbędą się pod hasłem "O finansach w bibliotece".

Joanna Piller
WiMBP w Rzeszowie