Stalowa Wola: Dziennikarz "Mistrzem pięknego czytania"

• 06-05-2019
Stalowa Wola: Dziennikarz "Mistrzem pięknego czytania" Fot. MBP w Stalowej Woli

4 maja 2019 r. odbył się finał 6. edycji konkursu "Mistrz pięknego czytania" organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli. W szranki konkursowe stanęło 7 osób wytypowanych w trakcie wcześniejszego przesłuchania: Karolina Bełza, Wioleta Hartleb, Ewa Krukowska, Alina Olech, Agata Smolińska, Zdzisław Surowaniec i Anna Zbrożyna-Tutak.

Finaliści konkursu wzięli udział w publicznym czytaniu "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego, w którym autor opisuje swoje doświadczenia z okresu powstania. Nazywa utwór kroniką, w której są zawarte 62 dni wzniosłej walki z wrogiem, ale i 62 dni walki o przetrwanie. To dramat cywilów, którym przeszło przetrwać dwa miesiące warszawskiego piekła.

Za przygotowanie uczestników konkursowych zmagań odpowiadała Maria Bembenek - opiekunka i reżyser Amatorskiego Teatru Dramatycznego imienia Józefa Żmudy z Miejskiego Domu Kultury. Interpretacja utworu przez finalistów konkursu dostarczyła zgromadzonej publiczności wielu emocji i wzruszeń. W szóstej edycji konkursu na głównego zwycięzcę czekało 1000 złotych, pula na pozostałe nagrody to kolejne 800 złotych. Publiczność miała także możliwość wybrania swojego faworyta. Pierwsze miejsce i tytuł "Mistrz pięknego czytania" zdobył Zdzisław Surowaniec, dziennikarz "Echa Dnia". Drugie miejsce przypadło Alinie Olech, a trzecie Agacie Smolińskiej. Ona totrzymała także nagrodę publiczności - czytnik e-booków.

W poprzednich edycjach konkursu w Miejskiej Bibliotece czytano między innymi "Chłopów" Reymonta, "Spaghetti i miecz" Tadeusza Różewicza czy "Szczenięce lata" Melchiora Wańkowicza.

MBP w Stalowej Woli

Czytany 14 razy Ostatnio zmieniany 08-05-2019