3-9 marca 2019 r. - Tydzień Książki Elektronicznej

• 04-03-2019
3-9 marca 2019 r. - Tydzień Książki Elektronicznej Kolaż: WiMBP w Rzeszowie

W dniach 3-9 marca 2019 r. obchodzimy Tydzień Książki Elektronicznej (Read an E-Book Week). Inicjatorką tego swoistego święta po raz pierwszy obchodzonego w 2004 r. była kanadyjska pisarka Rita Toews. W tygodniu e-książki  propagowane jest czytanie e-booków, ich wydawcy urządzają promocje, targi czy wystawy, pojawiają się też opracowania i publikacje dotyczące książek cyfrowych.

Najstarszym przedsięwzięciem związanym z digitalizowaniem książek jest Projekt Gutenberg zainicjowany w 1971 r. przez Amerykanina Michaela Harta uznawanego za wynalazcę książki elektronicznej. Pierwszym tekstem ucyfrowionym w jego ramach była "Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych". Teksty umieszczone w sieci w ramach projektu (blisko 58 000 publikacji, dostępne na stronie http://www.gutenberg.org/) nie są chronione prawami autorskimi, ponieważ nigdy nie były tymi prawami obłożone (najstarsze teksty) lub prawa te wygasły. Jak mówił Hart, "Misja Projektu Gutenberg jest prosta. To zachęcanie do tworzenia i dystrybucji e-booków (…) udostępnienie tak wielu e-booków w tak wielu formatach jak to  tylko możliwe, dla całego świata do czytania w tylu językach jak to tylko możliwe". Hasłem projektu była ponadto walka z niewiedzą i analfabetyzmem.

Od czasu pionierskiego projektu Michaela Harta powstała ogromna ilość rozmaitych bibliotek cyfrowych na całym świecie.  Wiele z nich zostało powołanych także w naszym kraju, a sporą część ich zasobów udostępnia od 2007 r. Federacja Bibliotek Cyfrowych (FBC). Największą bazą zdigitalizowanych książek i czasopism w województwie podkarpackim jest Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa (PBC) powołana w 2008 r. przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę w Rzeszowie i Bibliotekę Uniwersytetu Rzeszowskiego we współpracy z innymi instytucjami kultury z województwa. Część bibliotek z regionu prowadzi ponadto własne biblioteki cyfrowe (m.in. Sanocka Biblioteka Cyfrowa, Przemyska Biblioteka Cyfrowa, Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa, Tarnobrzeska Biblioteka Cyfrowa, Cieszanowska Biblioteka Cyfrowa, Stalowowolska Biblioteka Cyfrowa), jedną z najnowszych jest Biblioteka Cyfrowa Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu.

Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa posiada bogate zbiory dotyczące regionu (Podkarpacia czy szerzej dawnej Galicji), ale można w niej znaleźć także pozycje związane z innymi obszarami i zagadnieniami, wydane nie tylko we Lwowie, Krakowie czy Rzeszowie, ale też np. w Warszawie, Wilnie czy Kijowie. Rozrzut tematyczny udostępnianych w PBC publikacji jest ogromny – od historii i etnografii poprzez botanikę, zoologię i paleontologię po książki kucharskie i przewodniki turystyczne. Poza książkami, czasopismami, kalendarzami w języku polskim zawiera także pozycje w języku ukraińskim, niemieckim czy, rzadziej, w innych językach. Poza możliwością znalezienia w wyszukiwarce pozycji na interesujące czytelnika tematy, można też przeglądać książki i materiały graficzne zgromadzone w tematycznych kolekcjach (np. "Dziedzictwo kulturowe", "Regionalia", "Galicjana"). W zbiorach pozostałych lokalnych bibliotek dominują książki i czasopisma związane z regionem. Biblioteka TPN w Przemyślu posiada z kolei sporą ilość publikacji związanych z dawnymi Kresami Południowo-Wschodnimi.

Poza zasobami bezpłatnych bibliotek cyfrowych w poszukiwaniu e-książek warto przeglądać także inne bazy i zasoby udostępniane przez WiMBP oraz inne biblioteki regionu jak serwis IBUK Libra (dostęp po zalogowaniu z użyciem wydawanych czytelnikom kodów; z okazji Tygodnia Książki Elektronicznej, w dniach od 1 do 15 marca 2019 r. zbiory na tej platformie powiększą się o 3 939 nowych publikacji z kategorii literatury faktu, literatury kobiecej czy kryminału). Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie od grudnia 2018 r. udostępnia czytelnikom także kody pozwalające na bezpłatny dostęp do LEGIMI  - największego polskiego serwisu (ok. 25 000 publikacji) z e-bookami i audiobookami online; w pięciu filiach WiMBP i w niektórych innych bibliotekach regionu (m.in. MBP w Jaśle) można ponadto bezpłatnie wypożyczyć czytniki książek elektronicznych.

Polecamy też stronę E-biblioteka, na której dostępne są audiobooki z tekstami lokalnych twórców i zdigitalizowane czasopisma (a także bogate zbiory muzyczne).

oprac. Kacper Świerk
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie - Pracownia Digitalizacji

Czytany 114 razy Ostatnio zmieniany 04-03-2019