• 26-02-2019
Wydawnictwa własne Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie z 2018 roku WiMBP w Rzeszowie

"Babeliada" i "Pamiętnik z przeżyć wielkiej wojny" (audiobooki) oraz "Silva rerum resoviensium ad libertatem spectans" (książka), to trzy nowe wydawnictwa przygotowane w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie w 2018 roku. Bezpłatne egzemplarze można było otrzymać w trakcie organizowanych przez Bibliotekę spotkań promocyjnych, są także dostępne do wypożyczenia w placówkach WiMBP w Rzeszowie.

Audiobook "Babeliada" Krystyny Lenkowskiej

Audiobook "Babeliada" nagrany wiosną 2018 r. w Pracowni Digitalizacji WiMBP w Rzeszowie to dźwiękowa edycja powieści Krystyny Lenkowskiej o tym samym tytule. Wyjątkową książkę z wątkami regionalnymi (m.in. historią urodzonego w Godowej k. Strzyżowa światowej sławy biochemika i genetyka prof. Franciszka Chrapkiewicza-Chapeville’a) traktującą o relacjach międzyludzkich, miłości, komunikacji i demitologizacji związków - będącą zarazem prozatorskim debiutem rzeszowskiej poetki i tłumaczki - wydało w 2016 r. Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne "Fraza". "Babeliadę" w wersji cyfrowej (czas trwania: 4 godz. 56 min.) czyta sama autorka, Krystyna Lenkowska, a uzupełnieniem tekstu są utwory muzyczne w wykonaniu Bożeny Boba-Dygi, Pawła Czachura, Zbigniewa Działy i Andrzeja Zaryckiego.

Realizacja nagrania: Bartosz Babelski.

Projekt okładki: Joanna Piller - WiMBP w Rzeszowie.

Grafika: Marek Pokrywka.

Koordynacja projektu wydawniczego: Bożena Janda - WiMBP w Rzeszowie.

Wydanie audiobooka „Babeliada” dofinansowano w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2018.

Audiobook "Pamiętnik z przeżyć wielkiej wojny"

Audiobook "Pamiętnik z przeżyć wielkiej wojny" nagrany w Pracowni Digitalizacji WiMBP w Rzeszowie w sierpniu 2018 r. (czas trwania: 4 godz. 44 min.) zawiera fragmenty wydanego blisko sto lat temu dwutomowego dziennika autorstwa rzeszowskiego adwokata i działacza społecznego, Wincentego Dańca ("Pamiętnik z przeżyć wielkiej wojny. Z dziennych notatek zebrał Dr. Wincenty Daniec", Rzeszów 1925 oraz "Nasz ostatni biuletyn wojenny. Pamiętnik z przeżyć wielkiej wojny z dziennych notatek zebrał Dr. Wincenty Daniec", Rzeszów 1931). To jedyne odnotowane, tak obszerne (ponad 450 stron), dzieło będące relacją pamiętnikarską naocznego świadka wydarzeń rozrywających się w regionie w czasie I wojny światowej. Książki te dostępne są w zbiorach Czytelni WiMBP w Rzeszowie, a także w postaci zdigitalizowanej w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej: https://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/publication/12149/edition/11137#structure.

Wybrane do nagrania treści dotyczą wypadków mających miejsce w Rzeszowie i okolicach w latach 1914-1918. Znalazły się wśród nich m.in. opowieści o wojennej codzienności rzeszowian, historie (nierzadko drastyczne) o rabunkach, gwałtach i morderstwach dokonywanych przez pułki węgierskich honwedów w Galicji, kwiecista relacja kanoniera Józefa Sobka z Woli Rafałowskiej z klęski wojsk austriackich na froncie rosyjskim, a także liczne anegdoty (np. o rekrutach próbujących za wszelką cenę uniknąć służby wojskowej) oraz opisy euforycznych nastrojów i nadziei na niepodległość jakie zapanowały w polskim społeczeństwie pod koniec wojny.

Wybór tekstów z pamiętnika: Agata Rak-Wilczakowska - WiMBP w Rzeszowie.

Lektor: Jan Niemaszek.

Realizacja nagrania: Andrzej Turaj - WiMBP w Rzeszowie.

Projekt okładki: Joanna Piller - WiMBP w Rzeszowie.

Koordynacja projektu wydawniczego: Bożena Janda - WiMBP w Rzeszowie.

W audiobooku wykorzystano fragmenty utworów: "Szara piechota", "Wojenko, wojenko", "Idzie żołnierz borem, lasem" w instrumentalnej aranżacji i w wykonaniu Bogdana Barlika. Zdjęcia na okładce audiobooka pochodzą z zakładu fotograficznego Edwarda Janusza i zostały udostępnione przez Elżbietę Kaliszewską - prawnuczkę fotografa. Wydanie audiobooka "Pamiętnik z przeżyć wielkiej wojny" dofinansowano ze środków pochodzących z programu Europejskie Dni Dziedzictwa 2018.

Książka "Silva rerum resoviensium ad libertatem spectans"

"Silva rerum resoviensium ad libertatem spectans" to okolicznościowa publikacja przygotowana wspólnie przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie oraz Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne "Fraza" dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Książka - podobnie jak wydana w 2015 r. "Silva rerum resoviensium” - jest zbiorem wycinków zaczerpniętych z archiwalnej prasy lokalnej (w oryginalnym brzmieniu). Autorzy przejrzeli numery "Głosu Rzeszowskiego" i "Ziemi Rzeszowskiej" z lat 1918-1920 wybierając teksty i ogłoszenia obrazujące codzienne funkcjonowanie miasta i jego mieszkańców w przededniu odzyskania niepodległości i w początkowym okresie funkcjonowania wolnej Polski. O czym donosiły łamy ówczesnej prasy? M.in. o toczącej się wojnie i związanych z nią problemach aprowizacyjnych (przydziały towarów), o fali grabieży, napadów i włamań czy o codziennych bolączkach mieszkańców miasta (powszechna drożyzna, trudności w utrzymaniu czystości i porządku). Nie brakowało także informacji o świętach i uroczystościach, o tworzeniu struktur odradzającego się państwa (reaktywowanie lokalnych urzędów i instytucji, dyskusje o statusie Rzeszowa) czy zapowiedzi wydarzeń kulturalnych (np. występów koła dramatycznego, odczytu Stanisława Przybyszewskiego czy zbiorowych kursów języka francuskiego).

Wybór tekstów: Ewa Ferenc, Małgorzata Zaremba.

Redakcja: Jan Wolski.

Projekt okładki i opracowanie graficzne: Grzegorz Wolański.

Wydanie książki "Silva rerum resoviensium ad libertatem spectans" dofinansowano w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2018.

Marta Biały
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie - Pracownia Digitalizacji