• 14-12-2018
"Kompetentny bibliotekarz - kreatywne działania" - podsumowanie projektu szkoleniowego dla podkarpackich bibliotekarzy Fot. WiMBP w Rzeszowie

Od czerwca do grudnia 2018 r. Wojewodzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie realizowała projekt szkoleniowy "Kompetentny bibliotekarz - kreatywne działania". Inicjatywa miała na celu umożliwienie bibliotekarzom z bibliotek publicznych woj. podkarpackiego uzyskanie nowych umiejętności i podniesienie kompetencji osobistych, zawodowych i informatycznych, ułatwiających im skuteczniejsze działania w zakresie pracy z młodymi czytelnikami. Młode pokolenie to specyficzna grupa potencjalnych odbiorców usług, do której trudno dotrzeć, jeśli nie robi się tego w przemyślany sposób.

Uczestnicząc w zaproponowanych szkoleniach bibliotekarze uzyskali odpowiedzi na pytania, które pojawiają się przy planowaniu działań skierowanych do młodego czytelnika, a mianowicie: jak przyciągnąć młode pokolenie do biblioteki i zachęcić do sięgnięcia po książki, jak pracować z młodzieżą w atrakcyjny dla niej sposób, jak wykorzystywać nowe technologie w pracy z młodym czytelnikiem, jak angażować młodzież i mieszkańców społeczności we wspólne działania, wreszcie jak działać kreatywnie oraz jak skutecznie kształtować relacje biblioteki z otoczeniem.

Zgodnie z założeniami, w ramach Projektu odbyło się 6 szkoleń  (9 dni szkoleniowych, 67 godzin dydaktycznych), w których uczestniczyło łącznie 105 bibliotekarzy. Wszystkie szkolenia odbywały się w odpowiednio wyposażonej sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17. Realizowane były w formie warsztatów prowadzonych z zastosowaniem aktywizujących metod pracy przez profesjonalnych trenerów.

Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały szkoleniowe i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia. Organizatorzy zapewnili także niezbędne noclegi w Hotelu Hetman, obiady i kolacje oraz poczęstunek w formie tzw. przerw kawowych w trakcie szkoleń.

Na realizację projektu WiMBP w Rzeszowie uzyskała dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Dotacyjnego "Partnerstwo dla książki" w wysokości 20 451 zł. Wymagany wkład własny WiMBP w wysokości 8 619 zł pokryto dzięki uzyskaniu dotacji celowej ze środków budżetu woj. podkarpackiego. Łączna wartość projektu to 29 070 zł.

Informacje nt. zorganizowanych szkoleń zamieszczono w zakładce projektu na stronie WiMBP:

Projekt szkoleniowy "Kompetentny bibliotekarz – kreatywne działania" został przygotowany i został zrealizowany przez pracowników Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie.

Lucyna Kloczkowska
Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie