Jasło: Biblio-aktywni! - podsumowanie projektu

• 13-12-2018
Jasło: Biblio-aktywni! - podsumowanie projektu Fot. MBP w Jaśle

O tym, że literatura, wspomnienia z dzieciństwa, a także lokalna przestrzeń i historia są doskonałą formą do pracy warsztatowej przekonali się uczestnicy działań realizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle w ramach projektu Biblio-aktywni! od maja do listopada 2018 r.

Biblio-aktywni! to inicjatywa propagująca czynne uczestnictwo w kulturze opartej na partnerstwie książki oraz żywego słowa, której działania zachęciły seniorów 60+ do kreatywnego uczestnictwa w wydarzeniach wyzwalających interaktywny dialog z otoczeniem i pozwalających na własną ekspresję twórczą.

W ramach wydarzeń projektowych seniorzy wzięli udział w spotkaniach autorskich z Anną Janko oraz Iwoną Kienzler zachęcających do podejmowania rozmów o literaturze i kulturze, a zarazem pozwalających lepiej przyjrzeć się twórczości autorów chętnie czytanych i zapamiętywanych przez odbiorców.

Podczas warsztatów animacji poklatkowej "Anegdoty z dzieciństwa" uczestnicy przenosząc się do czasu swojego dzieciństwa (a także historii oraz tekstów literackich) opowiedzieli najpiękniejsze, a zarazem najbardziej zaskakujące zdarzenia, którymi zechcieli podzielić się z innymi.

Literacko-fotograficzne warsztaty "Tropem Małego Księcia" pozwoliły z kolei spojrzeć na najbliższą okolicę przez pryzmat literatury Antoine'a de Saint-Exupéry'ego, odnaleźć w niej literackie odniesienia i stworzyć multimedialny przewodnik inspirowany tropami literackimi. Rezultatem wspólnych działań była także wystawa dokumentująca etapy pracy nad przewodnikiem.

W toku pracy warsztatowej nie zabrakło również nawiązań do historii, polskiej kultury i tradycji za sprawą tajemniczej dziurki od klucza, bowiem w czasie warsztatów "Przez dziurkę od klucza" seniorzy pracując na bazie informacji historycznych i etnograficznych oraz rycin, obrazów i fotografii z regionu stworzyli opowieść o dawnych bohaterach codzienności. Przyjrzeli się dawnemu miastu, odwiedzili wiejskie chaty i mieszczańskie kamienice oraz wielokulturowe podwórka, czego efektem były przestrzenne instalacje, do wnętrza których można spojrzeć przez tytułową dziurkę od klucza.

Prócz historii miast i miasteczek zamkniętych w maleńkich pokojach, seniorzy uczestnicząc w warsztatach żywego słowa przekonali się także, że "Historie rosną na drzewach duszy". Podczas warsztatów snucia opowieści po raz kolejny przenieśli się do świata dzieciństwa, podań oraz legend po to, aby dowiedzieć się jak zostać twórcą improwizowanych opowieści i wyzwolić potencjał opowiadacza. Tuż po warsztatach wzięli udział w interaktywnym spektaklu słowa bazującym na historiach zasłyszanych podczas kazań, grze metaforycznej ubarwiającej przekaz i pokrzepiającej ducha, pozwalającym jeszcze głębiej przyjrzeć się sztuce opowieści.

To, co wniosła realizacja projektu Biblio-aktywni! "zburzyło" - w pozytywnym tego słowa znaczeniu - wszelką cykliczność spotkań oraz anonimowość seniorów w kulturze. I o to chodziło!

Projekt Biblio-aktywni! dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik regionalny Nowe Podkarpacie oraz portale internetowe: terazjaslo.pl, twojejaslo.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslonet.pl.

Współorganizatorzy projektu: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Klub Poetów Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej "Michalina", Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Przyjaciół "MAMY NADZIEJĘ", Klub Seniora przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

MBP w Jaśle

Czytany 110 razy Ostatnio zmieniany 14-12-2018