Stalowa Wola: Jubileusz 80-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej - relacja

• 10-12-2018
Stalowa Wola: Jubileusz 80-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej - relacja Fot. MBP w Stalowej Woli

7 grudnia 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli odbyły się uroczystości jubileuszowe związane z 80-leciem istnienia Biblioteki. Stalowowolska książnica otrzymała szczególne odznaczenie – medal Bibliotheca Magna Perennisque. Nadaje się go bibliotekom oraz instytucjom, organizacjom, zespołom za wybitne dokonania lub całokształt działalności na rzecz rozwoju bibliotekarstwa polskiego i upowszechniania książki w społeczeństwie polskim. Dotychczas w województwie podkarpackim ten medal otrzymało tylko 5 bibliotek.

- Jakże to pięknie, kiedy instytucja kultury ma ten sam wiek co miasto, w którym działa. Miejska Biblioteka Publiczna ma ten honor, że jest pierwszą instytucją kultury, która powstała na tej ziemi, która również położyła mocny fundament dla Stalowej Woli. Nasze miasto miało szczęście do swoich mieszkańców, do budowniczych, którzy kładąc pierwsze cegły pod fizyczną budowę miasta, zadbali o najważniejsze kwestie rozwoju stalowowolskiej społeczności, a więc kulturę i edukację - mówił podczas uroczystości jubileuszowych Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. Prezydent wręczył także odznaki honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Otrzymały je: Krystyna Wojniak, Ewa Biały, Iwona Granek, Mariola Matyka, Joanna Rybak, Jadwiga Surowiak i Beata Życzyńska. Wręczono także laury Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, które otrzymały: Barbara Nowak (medal), Joanna Rybak (medal), Maria Chodukowska (list gratulacyjny). Swoimi wyróżnieniami uhonorował pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej również włodarz miasta. Listy gratulacyjne odebrały: Jolanta Argunowa, Jolanta Bąk, Maria Chodukowska, Anna Czech, Teresa Dziedzic, Elżbieta Ferlejko, Jolanta Kiełczyńska, Ewa Knap, Zofia Kopeć, Danuta Owoc, Teresa Szypuła, Sabina Tkaczyk, Elżbieta Więcko, Renata Zdziechowicz.

Po odznaczeniach i gratulacjach odbył się pokaz filmu "Nowy rozdział " przygotowanego przez TVK Stella, a tuż po nim koncert Joanny Lewandowskiej i wieczór autorski Joanny Bator.  - Wspaniała historia, bogactwo doświadczeń oraz ostatnie znaczące sukcesy biblioteki obligują nas do dbałości o wysoka renomę stalowowolskiej książnicy. Z  optymizmem spoglądamy w przyszłość licząc na to, że zaangażowanie, entuzjazm i efektywna praca całego, doborowego zespołu pracowników pozwoli bibliotece zachować dobrą passę jeszcze przez wiele lat – podkreśla Ewa Biały, dyrektor MBP im. Melchiora Wańkowicza.

Do końca roku w Bibliotece Głównej przy ul. ks. J. Popiełuszki 10 obejrzeć można wystawę poświęconą 80-letniej historii stalowowolskiej biblioteki, a fotorelacja z jubileuszu dostępna jest na stronie:

Źródło: MBP w Stalowej Woli