• 04-12-2018
Rzeszów: 12. doroczne spotkanie moderatorów podkarpackich Dyskusyjnych Klubów Książki - relacja Fot. WiMBP w Rzeszowie

30 listopada 2018 r. w sali widokowej Hotelu Rzeszów odbyło się zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny WiMBP w Rzeszowie doroczne spotkanie moderatorów podkarpackich Dyskusyjnych Klubów Książki. Było to już 12. spotkanie podsumowujące działalność Klubów.

Gości powitała Barbara Chmura, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, która podziękowała moderatorom podkarpackich DKK za prowadzenie Klubów oraz zaangażowanie w rozwój i popularyzację czytelnictwa w środowisku lokalnym. Spotkanie rozpoczęło się od nagrodzenia Klubów działających w Miejskiej Bibliotece Publicznej Cieszanowie, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie i Bibliotece Publicznej w Zabratówce; moderatorom DKK: Małgorzacie Mizyn, Katarzynie Żukowicz i Irenie Szczypek dyrektor Barbara Chmura wręczyła czytniki ebooków Kindle 3.

Następnie Marzena Midura z DKK w Strzyżowie, Joanna Zygmunt z DKK w Leżajsku i Marcelina Janisz z Hanną Szafrańską z DKK w Rzeszowie podzieliły się swoimi obserwacjami i doświadczeniami ze spotkań w Klubach. Okazało się, że Klubowicze nie tylko dużo czytają, ale także toczą gorące dyskusje i piszą recenzje z przeczytanych książek. Chętnie dzielą się też swoimi refleksjami, przeżyciami, uczestniczą w spotkaniach autorskich, wydarzeniach bibliotecznych, targach książki. Nowi moderatorzy, którzy dopiero dołączyli do projektu, mieli okazję, by wzbogacić swoją wiedzę i podpatrzeć dobre praktyki.

Kolejnym punktem spotkania był wykład Jarosława Czechowicza, krytyka literackiego, autora bloga Krytycznym okiem - "Ważne i najważniejsze - najciekawsze polskie powieści XXI wieku. Subiektywny przegląd". Autor przedstawił i omówił 12 książek: "Drobne szaleństwa dnia codziennego" Kai Malanowskiej, "Manekiny" Karola Maliszewskiego, "Rantis" Aidy Amer, "Studnia" Grzegorza Filipa, "Persymona" Katarzyny Maicher, "Szum" Magdaleny Tulli, "Podkrzywdzie" Andrzeja Muszyńskiego, "Inna dusza" Łukasza Orbitowskiego, "Rdza" Jakuba Małeckiego, "Tylko Lolka" Jarosława Kamińskiego, "Tłuczki" Katarzyny Wiśniewskiej i "Drzazgi" Joanny Bartoń.

Informacje o działalności Dyskusyjnych Klubów Książki w województwie podkarpackim w 2018 r. oraz planach na 2019 r. przedstawiła Małgorzata Augustyn, koordynator wojewódzki DKK. W bibliotekach publicznych Podkarpacia, w bieżącym roku działa 100 Dyskusyjnych Klubów Książki: 54 dla dorosłych osób i 46 dla dzieci i młodzieży. Projekt Instytutu Książki DKK realizowany przez WiMBP w Rzeszowie zyskał w 2018 roku kolejne biblioteki, które przyłączyły się do tej inicjatywy. Na liście klubowej pojawiły się biblioteki z Woli Rafałowskiej, Woli Zgłobieńskiej, Zasowa i Żołyni. Kluby proponują czytelnikom ciekawe książki do dyskusji, spotkania z pisarzami i interesujące rozmowy na temat przeczytanych książek. Dla klubowiczów i czytelników bibliotek zakupiono 1180 książek i zorganizowano 60 spotkań autorskich, m.in. z Katarzyną Boni, Elżbietą Cherezińską, Ewą Cielesz, Wiesławem Drabikiem, Barbarą Gawryluk, Magdaleną Grzebałkowską, Katarzyną Enerlich, Joanną Fabicką, Jackiem Hugo-Baderem, Jackiem Komudą, Barbarą Kosmowską, Marią Krasowską, Agnieszką Lingas-Łoniewską, Magdaleną Louis, Jakubem Małeckim, Krystyną Mirek, Tomaszem Samojlikiem, Małgorzatą Strękowską-Zarembą, Pawłem Wakułą, Małgorzatą Wardą. Bibliotekarze przeprowadzili 583 dyskusje, w których uczestniczyło ponad 4000 osób.

Wszyscy moderatorzy obecni na spotkaniu otrzymali kalendarze na 2019 rok a także materiały promocyjne i reklamowe niezbędne do prowadzenia DKK.

Małgorzata Augustyn

WiMBP w Rzeszowie