Rzeszów: Wyniki ogólnopolskiego konkursu "Zaadaptuj książkę"

• 03-12-2018
Rzeszów: Wyniki ogólnopolskiego konkursu "Zaadaptuj książkę" Fot. WiMBP w Rzeszowie

22 listopada 2018 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie odbyły się obrady Jury, podczas których wyłoniono laureatów ogólnopolskiego konkursu na grę planszową inspirowaną literaturą dziecięcą "Zaadaptuj książkę". Konkurs zorganizowano w ramach zadania "Książka w roli głównej" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań czytelniczych, popularyzowanie literatury dla dzieci, rozwijanie wyobraźni i kreatywności artystycznej oraz promowanie gier planszowych jako edukacyjnej formy rozrywki. Zadaniem uczestników było opracowanie zasad gry planszowej dla dzieci, której fabuła opiera się na tekstach literackich i ich bohaterach oraz zaprojektowanie i wykonanie planszy i elementów potrzebnych do gry. Konkurs miał charakter otwarty i był adresowany do osób indywidualnych powyżej 16 roku życia.

Prace oceniało Jury w składzie:

1. Katarzyna Mitka, kierowniczka Działu Opracowania Zbiorów WiMBP w Rzeszowie - przewodnicząca,

2. Barbara Komaniecka, graficzka, bibliotekarka w Filii nr 3 WiMBP w Rzeszowie - członek,

3. Hanna Szafrańska, bibliotekarka Oddziału dla Dzieci i Młodzieży w WiMBP w Rzeszowie - członek,

4. Danuta Hulek, kierowniczka Filii nr 4 WiMBP w Rzeszowie - członek,

5. Klaudia Kobylańska, specjalista ds. promocji WiMBP w Rzeszowie - członek.

Na konkurs wpłynęły 34 prace, do oceny merytorycznej dopuszczono 30. Jurorzy mieli do przyznania po 5 punktów za każdy z następujących kryteriów: inspiracja literacka, nawiązanie do tematu konkursu; atrakcyjność, kreatywność, oryginalność oraz estetyka pracy, jakość techniczna, walory artystyczne. Po zsumowaniu punktacji Jury wyłoniło 8 gier, które przeszły do  kolejnego etapu. Po ich rozegraniu Jury mając do dyspozycji punktację (1-6 pkt), wyłoniło finałową szóstkę, biorąc pod uwagę przejrzystość zasad gry i emocje, jakich dostarczała graczom rozgrywka.

Jury, w wyniku obrad po dokonaniu oceny merytorycznej, zdecydowało przyznać nagrody i wyróżnienia następująco:

I. Nagroda - 2000 zł, otrzymuje: Agata Pietrykowska, za grę planszową "Tort urodzinowy",

II. Nagroda - 1500 zł, otrzymuje: Magdalena Wiechnik, za grę planszową "Baśniowy labirynt",

III. Nagroda - 1000 zł, otrzymuje: Patrycja Wojciechowska, za grę planszową "Zgrana paczka",

Wyróżnienie - 500 zł, otrzymuje: Magdalena Kapusta, za grę planszową "Baśniowy konstruktor",

Wyróżnienie - 500 zł, otrzymuje: Gabriela Jach, za grę planszową "Podróż do Krainy Książek",

Wyróżnienie - 500 zł, otrzymuje:  Agnieszka Szczepanik, za grę planszową "Zwiadowcy oblężenie".

Miłym zaskoczeniem był wysoki poziom nadesłanych prac oraz kreatywność i wyobraźnia, jaką wykazali się twórcy gier. Inspiracji nagrodzonym pracom dostarczyły popularne tytuły literatury dziecięcej: "Tort urodzinowy", "Siedmiomilowe buty", "Karolcia", "Plastusiowy pamiętnik", "Kajtkowe przygody", "120 przygód Koziołka Matołka", "Przygody Filonka Bezogonka", "Dziewczynka z zapałkami", "Mały Książę", "Pilot i ja", "Wars i Sawa", "Akademia Pana Kleksa", "Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu", "Muminki", "Baśnie tysiąca i jednej nocy", "Anaruk, chłopiec z Grenlandii", "Piotruś Pan", "Opowieść wigilijna", "Koszmarny Karolek", "Doktor Dolittle i jego zwierzęta", cykl "Zwiadowcy", Baśnie Braci Grimm, a także wiersze Juliana Tuwima: "Abecadło", "Lokomotywa", "Rzepka", "Warzywa" i "Słoń Trąbalski".

W zwycięskie gry można zagrać w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie (ul. Słowackiego 11). Pozostałe prace znalazły lokum na półkach z grami planszowymi w Filii nr 4 (ul. Ofiar Katynia 15), Filii nr 10 (ul. Podchorążych 1) oraz punkcie bibliotecznym Filii nr 9 (ul. Dąbrowskiego 79a).

Laureatom konkursu gratulujemy, a naszych Czytelników zachęcamy do spróbowania swoich sił w grach niedostępnych na rynku.

Klaudia Kobylańska

WiMBP w Rzeszowie