• 29-11-2018
Rzeszów: Promocja książki "Silva rerum resoviensium ad libertatem spectans" - relacja Fot. WiMBP w Rzeszowie

27 listopada 2018 r.  w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie miała miejsce promocja książki "Silva rerum resoviensium ad libertatem spectans" wydanej z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Publikacja powstała dzięki współpracy WiMBP i Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego "Fraza" oraz dzięki finansowemu wsparciu z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2018.

Jest zbiorem wycinków zaczerpniętych z tygodników "Głos Rzeszowski" i "Ziemia Rzeszowska" z lat 1918-1920. Był to czas radosny i  jednocześnie  trudny - odradzała się polska państwowość, ale życie codzienne rzeszowian nie było łatwe. Prasa była wtedy ważnym nośnikiem informacji stanowiącym kompendium wiedzy użytecznej dla mieszkańców miasta.

Z fragmentów książki odczytanych na spotkaniu promocyjnym przez Annę Demczuk, aktorkę Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie i dra Jana Wolskiego, pracownika naukowego Uniwersytetu Rzeszowskiego, reprezentującego również Stowarzyszenie Literacko-Artystyczne "Fraza", można było się dowiedzieć m. in. o trudnościach aprowizacyjnych w Rzeszowie (przydziale nafty na kartki, braku mięsa, zapałek), o cenach produktów, o ówczesnym życiu kulturalnym, o nowym zakładzie fotograficznym panien Zofii i Janiny Staszczakówien, o powrotach lekarzy z wojny, a nawet o chuligańskich występkach w mieście.

Każdy z uczestników spotkania otrzymał bezpłatny egzemplarz książki. Publikacja dostępna jest również w agendach WiMBP w Rzeszowie.

Małgorzata Zaremba

WiMBP w Rzeszowie