Ranking Bibliotek 2018: MBP w Cieszanowie najlepsza na Podkarpaciu

• 30-11-2018

Wśród bibliotek, które wzięły udział w ósmej edycji Rankingu Bibliotek "Rzeczpospolitej" 2018, najlepszą biblioteką na Podkarpaciu okazała się Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie (6. miejsce w rankingu). Druga to  Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie (14. miejsce w rankingu), a trzecia z najlepszych w naszym regionie to Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale (29. miejsce w rankingu). Bardzo dobrze poradziły sobie także biblioteki z Kolbuszowej, Jasła-Szebni, Stalowej Woli, Lubaczowa, Jasła, Padwi Narodowej i Miejsca Piastowego.

Zwycięzców rankingu wyłoniono na podstawie ankiety dotyczącej m.in. powierzchni bibliotek i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, średniego zatrudnienia w placówce bibliotecznej, czasu pracy biblioteki, wielkości księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wielkości księgozbioru nabytego w ciągu dziesięciu lat, ilości zakupionych nowych książek. Punkty przyznawane były także za dostępne dla czytelników tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, za działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne, literackie. Ankieta Rankingu Bibliotek "Rzeczpospolitej" została wysłana do 2300 bibliotek, do wszystkich gmin wiejskich, miejsko-gminnych i miast (z wykluczeniem miast na prawach powiatu) w Polsce. Wśród stu pięćdziesięciu pierwszych bibliotek, które wzięły udział w rankingu, znalazło się 10 bibliotek z woj. podkarpackiego.

Biblioteki podkarpackie w Rankingu Bibliotek "Rzeczpospolitej" 2018:

1. Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie  (6. miejsce w rankingu)
  2. Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie (14. miejsce)
  3. Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale (29. miejsce)
  4. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej (43. miejsce)
  5. Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z siedz. w Szebniach (48. miejsce)
  6. Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli (54. miejsce)
  7. Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie (79. miejsce)
  8. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle (98. miejsce)
  9. Gminna Biblioteka Publiczna w Padwi Narodowej (102. miejsce)
  10. Gminna Biblioteka Publiczna w Miejscu Piastowym (149. miejsce)

Więcej informacji o rankingu:

Wszystkim zwycięskim bibliotekom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji tej bibliotecznej rywalizacji za rok.

Ewa Lelek
Dział Instrukcyjno-Metodyczny WiMBP w Rzeszowie