Rzeszów: Benefis Józefa Ambrozowicza - relacja

• 27-11-2018
Rzeszów: Benefis Józefa Ambrozowicza - relacja Fot. WiMBP w Rzeszowie

23 listopada 2018 r. w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13 odbył się benefis dziennikarza, fotografika i wydawcy, Józefa Ambrozowicza, który połączony został z promocją jego najnowszego albumu zatytułowanego "Nowy Rzeszów".

Józef Ambrozowicz wydał już ponad dwadzieścia albumów autorskich, w tym pięć poświęconych Podkarpaciu, a także dwa albumy i dwa przewodniki po Rzeszowie autorstwa Stanisława Kłosa, z własnymi ilustracjami. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, dwa albumy jego autorstwa zostały nagrodzone na Ogólnopolskim Salonie odbywającym się w ramach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Od 1991 r. prowadzi agencję wydawniczą JOTA, której nakładem ukazało się już niemal czterdzieści tytułów.

Spotkanie rozpoczęła Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie, która przywitała zgromadzonych gości oraz benefisanta, po czym przedstawiła jego najważniejsze dokonania. Następnie zaprosiła wszystkich na mini-recital Dominiki Kobiałki, wokalistki i uczestniczki czwartej edycji programu The Voice of Poland, która przy akompaniamencie Tomasza Drachusa wykonała utwory z dwudziestolecia międzywojennego.

Po klimatycznym koncercie głos przejął benefisant, który opowiedział o pracy nad wydanymi przez siebie albumami oraz o tym, skąd czerpie pomysły i inspiracje. Nie zabrakło wielu anegdot i interesujących historii związanych z procesem twórczym i wydawniczym. Wspominał także osoby, które spotkał na swojej drodze zawodowej. Józef Ambrozowicz zaprezentował się zebranym gościom jako człowiek z pasją, który swój czas poświęca promocji Podkarpacia oraz miasta Rzeszowa, czerpiąc z tego dużą satysfakcję. Jako przykład jego działalności wspomniano m.in. wystawę fotografii poświęconą stolicy województwa podkarpackiego, którą zorganizowano w Wilnie, a także najnowszy album zatytułowany "Nowy Rzeszów", w którym znajdują się fotografie bardziej lub mniej znanych miejsc, które powstały w Rzeszowie od początku XXI wieku.

Na koniec przyszedł czas na życzenia oraz wręczenie drobnych upominków benefisantowi. Józefowi Ambrozowiczowi przekazano list gratulacyjny od Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, a list w imieniu Jerzego Cyprysia, przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego, odczytała szefowa oddziału obsługi radnych, sesji Sejmiku i współpracy zewnętrznej Izabela Fac. Po części oficjalnej spotkania nie zabrakło kilku chwil na prywatne rozmowy oraz wykonanie pamiątkowych fotografii.

Klaudia Kobylańska, WiMBP w Rzeszowie