• 26-11-2018
Rzeszów: Marcelina Janisz laureatką ogólnopolskiego konkursu promującego czytelnictwo Fot. WiMBP w Rzeszowie

Marcelina Janisz, bibliotekarka z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie zajęła pierwsze miejsce w konkursie na najlepszą akcję promującą czytelnictwo zorganizowanym w ramach 25. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego "KANON dziś!".

Nagrodzona została za projekt "Książkolatorium, czyli odkrywalnia wartości", w ramach którego przygotowana została wystawa okładek książek nagrodzonych i wyróżnionych w Ogólnopolskiej Nagrodzie Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego oraz warsztaty literackie zainspirowane historiią bohaterów powieści Katarzyny Borys pt. "Lawendowa czarownica".

Wstępem do zajęć warsztatowych był film animowany zachęcający do poznania historii bohaterów powieści, która porusza wiele aktualnych problemów, pokazując, że każdy z nas może czarować, obdarowując innych dobrem. Młodzi czytelnicy poznali Małgosię Ptyś, Jaśka Maja i jego rodzinę, ojca Gracjana oraz tytułową czarownicę. Czy rzeczywiście nowa sąsiadka jest czarownicą i jej magia potrafi spełniać marzenia? O czym marzy najbardziej Małgosia? Czarowanie i magia wywołały bardzo burzliwą dyskusję wśród uczestników. Rozmawiali o tym, czym są czary, dlaczego wierzymy w ich moc i czy istnieją "dobraczary", które odkryła Małgosia wraz z Lawendową Czarownicą.

Aby wypróbować moc "dobraczarów" uczestnicy musieli odczytać QR kody, w których były zaszyfrowane zadania. Każdy zespół miał stworzyć słoik dobroci (lista pomysłów na codzienne pomaganie innym), parasol na smutki (sposoby na rozweselenie innych, wywołanie uśmiechu), wieszak miłych słów (lista słów, komplementów, które warto mówić bliskim) oraz kaktus na złości (pozbycie się złych emocji poprzez wypisanie tych rzeczy, sytuacji, które wzbudzają złość, denerwują). Wspólna burza mózgów okazała się kopalnią inspiracji na codzienne bycie dobrym, dzieleniem się uśmiechem i dobrym, pozytywnym słowem.

Pełna relacja z zajęć dostepna jest na stronie:

WiMBP w Rzeszowie

Czytany 70 razy Ostatnio zmieniany 26-11-2018