Rzeszów: Spotkanie autorskie z Tadeuszem Rolke i Małgorzatą Purzyńską - relacja

  • 21-11-2018
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
Rzeszów: Spotkanie autorskie z Tadeuszem Rolke i Małgorzatą Purzyńską - relacja Fot. WiMBP w Rzeszowie

16 listopada 2018 r. w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie odbyło się spotkanie autorskie z Tadeuszem Rolke, wybitnym polskim fotografem, prekursorem polskiej fotografii reportażowej oraz Małgorzatą Purzyńską - autorką jego biografii, wywiadu-rzeki "Tadeusz Rolke. Moja namiętność". Spotkanie poprowadził redaktor Adam Głaczyński z Polskiego Radia Rzeszów.

Tadeusz Rolke zaczął fotografować w wieku 14 lat, swoje pierwsze zdjęcie zrobił zakupionym od kolegi w 1944 roku aparatem Kodak Baby Box. Świadomą decyzję, że będzie zajmował się fotografią podjął w czasie przymusowej pracy w Niemczech i robi to nieprzerwanie do dziś, choć ma już 89 lat. "Nie jest się w stanie objąć tak długiego czasu i takiego życiorysu w jedną książkę,  przetłumaczyć wszystkich myśli na język wartkiego wywiadu" – stwierdziła Małgorzata Purzyńska opowiadając o pracy nad książką, wielu godzinach rozmów, wspólnego przeglądania zdjęć i wątpliwości czy zostało wszystko opowiedziane. Tadeusz Rolke, fotoreporter prasowy, fotograf mody, dokumentalista, twórca fotografii kreacyjnej, uchodzi za czołowego przedstawiciela nurtu fotografii humanistycznej. Jak sam mówi: "Zdjęcie to kartonik, który opowiada o ludziach. Ja nie robię reportaży i nie fotografuję suchych murów. Dla mnie fotografowanie to widzenie obrazami, a każdy kadr to esej fotograficzny". Tłem do tych słów stały się wybrane przez Tadeusza Rolke fotografie, te pierwsze i te, które są dla niego ważne.

Spotkanie szybko przerodziło się w fascynującą i momentami bardzo osobistą rozmowę o wzajemnych inspiracjach, fotografii, spotkanych ludziach i przyjaźniach z artystami, bowiem zdjęcia peerelowskich środowisk twórczych autorstwa naszego gościa, stanowią bezcenne świadectwo tamtych czasów. Jak na zakończenie spotkania powiedziała Barbara Chmura, dyrektor WiMBP, ta wyjątkowa dyskusja i piękne fotografie przypomniały nie tylko czas miniony, ale przede wszystkim dostarczyły wielu wrażeń estetycznych, za które w imieniu słuchaczy serdecznie podziękowała.

Uczestnicy spotkania, miłośnicy fotografii i literatury biograficznej, długo nie chcieli wypuścić naszych gości, prosząc o autografy, wspólne zdjęcia, dzieląc się swoją pasją i wiedzą fotograficzną.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu "W związku z literaturą. Inspiracje" dofinansowanego ze Środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja Czytelnictwa 2018.

Barbara Balicka

WiMBP w Rzeszowie

Czytany 217 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij