• 08-11-2018
Rzeszów: "O niepodległości w literaturze dla dzieci i młodzieży" - relacja z seminarium dla bibliotekarzy Fot. WiMBP w Rzeszowie

6 listopada 2018 r. w sali konferencyjnej Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie odbyło się seminarium "O niepodległości w literaturze dla dzieci i młodzieży" zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięli w nim udział bibliotekarze pracujący z dziećmi w bibliotekach publicznych woj. podkarpackiego.

Uczestników spotkania powitała Barbara Chmura, dyrektor WiMBP w Rzeszowie, która przypomniała, że rok 2018 jest dla naszej ojczyzny szczególnie ważną datą w kalendarzu ze względu na obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przedstawiła program seminarium.

Wybrane zagadnienia dotyczące tematyki wolności i niepodległości w literaturze dziecięcej i młodzieżowej omówiła Małgorzata Sierżęga, instruktor ds. czytelnictwa dzieci i młodzieży WiMBP w Rzeszowie. Podkreśliła, że miłości do ojczyzny trzeba uczyć dzieci już od najmłodszych lat. Dużą pomoc w rozmowach dorosłych z dziećmi na temat patriotyzmu i niepodległości mogą stanowić publikacje adresowane do młodych czytelników wydane przez wydawnictwa takie jak: Literatura ("Walka o wolność – 10 opowiadań z czasów rozbiorów", "Odzyskana niepodległość – 10 opowiadań z XX wieku"), Muchomor ("Alfabet niepodległości" A. Skowrońskiej), Nasza Księgarnia ("Ale historia… Mamy niepodległość" G. Bąkiewicz), Wytwórnia ("Kto ty jesteś? Polak mały" J. Olech i E. Bąk), Znak ("Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości" M. Rusinek), Bis ("A u nas powstanie!" M. Podbylska), Skrzat ("Michałek i skarb szwoleżerów" D. Dominik-Stawicka), SBM ("Polska. Droga do niepodległości" A. Jabłoński, "Polak mały. Wiersze patriotyczne" A. Paszkiewicz), Rafael ("Elementarz małego Polaka", "Jeszcze Polska nie zginęła" J. i J. Szarków), Egmont ("Komendant wolnej Polski. O Józefie Piłsudskim" W. Widłak, "Nasza paczka i niepodległość" Z. Stanecka, książki z serii Czytam Sobie z Kotylionem), Fosze ("Święto Niepodległości" S. Bełch).

Interaktywną platformę internetową i sposób jej wykorzystania w pracy z dziećmi w bibliotekach zaprezentowała Iwona Haberny, założycielka Agencji Promocyjnej OKO w Krakowie, organizatorka m.in. Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej "Rabka Festiwal", prezes Fundacji Bookowy Dom, laureatka konkursu Książka Roku IBBY 2017 za popularyzację czytelnictwa, pomysłodawczyni i realizatorka projektu "Opowiedz, jak to było…". Celem projektu jest zachęcenie młodych ludzi, by wykorzystując nowe technologie, porozmawiali ze starszymi od siebie, wysłuchali ich wspomnień i stworzyli wspólną publikację historyczną, zawierającą informacje dotyczące zarówno dziejów Polski, jak i własnej, prywatnej historii. Platforma umożliwia nie tylko spisanie opowieści rozmówcy, ale też zilustrowanie jej fotografiami, dokumentami i plikami dźwiękowymi – zapisem przeprowadzonej rozmowy oraz wydrukowanie książki z nazwiskami autorów i tytułem. "Nic tak nie rozbudza wyobraźni i zainteresowania przeszłością, jak rozmowa ze świadkami, którzy osobiście uczestniczyli w wydarzeniach historycznych. Magia historii mówionej polega na tym, że budzi miłość do przeszłości, że buduje międzypokoleniowe relacje, że nadaje historii ludzką twarz, czy raczej, ludzki głos".

W drugiej części spotkania przykłady zajęć edukacyjnych "Dla tej, co nie zginęła" w wybranych oddziałach dla dzieci przedstawiły: Elżbieta Kuchta z MBP im. A. Fredry w Jarosławiu i Anna Zdanowska z MBP w Nisku. Panie zaprezentowały ciekawe formy pracy z dziećmi w swoich bibliotekach poświęcone jubileuszowi 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości: zajęcia dla dzieci z klas I-III szkoły podstawowej o symbolach narodowych, "Polak mały – polskie symbole narodowe" – film IPN, śpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego", konkurs plastyczny na ilustrację do zbioru wierszy Krzysztofa Kubaszka "Tak nam się odrodziła, Polska, Ojczyzna miła", "Mali niżanie dla Niepodległej" – projekt dofinansowany przez Fundację BKG im. J. K. Steczkowskiego w ramach Konkursu grantowego "Na 100 Niepodległa" ("Ciekawostki o Niepodległej" – pogadanka historyczna, tworzenie śpiewników patriotycznych - warsztaty scrapbookingu, kolaże, kotyliony i symbole narodowe - warsztaty plastyczne, musztra wojskowa we współpracy z jednostką wojskową, śpiewanie pieśni patriotycznych - cykl warsztatów wokalno-muzycznych oraz sadzenie Dębu Niepodległości). Głównym celem wszystkich zaprezentowanych zajęć było włączenie się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, podniesienie świadomości patriotycznej i poznanie historii przez dzieci oraz dowiedzenie się, dlaczego data 11 listopada jest tak ważna dla wszystkich Polaków.

Na zakończenie Małgorzata Sierżęga omówiła wybrane nowości wydawnicze dla dzieci i młodzieży następujących wydawnictw: Adamada, Akapit Press, Amber, Bajka, Dwie Siostry, Dwukropek, Ezop, Foksal, Kultura Gniewu, Literatura, Nasza Księgarnia, Novae Res, Papierowy Księżyc, Wydawnictwo Literackie, Zielona Sowa, Zysk i S-ka.

Uczestnicy spotkania otrzymali materiały metodyczne: "Wolność i niepodległość w literaturze dziecięcej i młodzieżowej" /zestawienie bibliograficzne w wyborze/, "Opowiedz… Jak to było", "Aktywne metody pracy z młodzieżą".

Małgorzata Sierżęga

Dział Instrukcyjno-Metodyczny WiMBP w Rzeszowie