Rzeszów: O tym, co się nam przydarza - relacja ze spotkania z Jakubem Małeckim

• 08-10-2018
Rzeszów: O tym, co się nam przydarza - relacja ze spotkania z Jakubem Małeckim Fot. WiMBP w Rzeszowie

4 października 2018 r. w WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13 odbyło się spotkanie autorskie z Jakubem Małeckim, jednym z najbardziej utalentowanych pisarzy młodego pokolenia i tłumaczem literatury z języka angielskiego.

Jakub Małecki jest autorem dziewięciu powieści, między innymi bestsellerowego "Dygotu" (2015), "Rdzy" (2017) oraz "Śladów" (2016), nominowanych do Nagrody Literackiej NIKE. Laureatem Złotego Wyróżnienia Nagrody im. Jerzego Żuławskiego, nagrody Śląkfa w kategorii Twórca Roku oraz dwukrotnie Nagrody Książka Miesiąca "Magazynu Literackiego Książki". Nominowany był również do Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus, nagrody im. Stanisława Barańczaka oraz dwukrotnie do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Publikował w "Przekroju", "Newsweeku", "Polityce", "Angorze", "Miesięczniku Znak", "Nowej Fantastyce" i "Tygodniku Powszechnym". W roku 2017 został laureatem stypendium "Młoda Polska" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor zachwycił uczestników swoją osobowością, szczerością, niecodziennym spojrzeniem na to co się nam przydarza oraz sporą dawką humoru. Nigdy nie zamierzał być pisarzem, nigdy o tym nie marzył i nie miał takich planów, lecz zawsze lubił czytać książki i dużo czytał. Chęć pisania przyszła niespodziewanie. W swoich powieściach wykorzystuje zdarzenia, które mu się przydarzają w życiu, których był świadkiem i które szczególnie utkwiły mu w pamięci. Znakomicie porządkuje splątane losy bohaterów. Wiele wątków wymyśla na spacerze, podczas jazdy samochodem lub tramwajem. Czasami kieruje się sugestią redaktora i wprowadza zmiany, bo spojrzenie kogoś z zewnątrz jest dla niego bardzo cenne. Jest perfekcjonistą. Często zmienia zakończenie, skraca sceny, bo za każdym razem stara się oddać w ręce czytelnika książkę, którą napisał najlepiej jak potrafił. Zdaniem Wita Szostaka "Małecki nie musi sięgać po sensacyjne triki, aby przykuć uwagę czytelnika. On po prostu znakomicie opowiada ludzi: ich wewnętrzne napięcia, małe dramaty i codzienne sprawy. Po raz kolejny literatura pokazuje, że najbardziej fascynujące jest zwykłe ludzkie życie".

Czytelnicy niecierpliwie czekają na 31 października i premierę kolejnego (zapewne) bestsellera Jakuba Małeckiego "Nikt nie idzie". Nowa powieść nie jest rozciągnięta w czasie i nie opowiada o prowincji. Przedstawia historię kobiety i tajemniczego chłopca z kolorowymi balonami. Jest najbardziej subtelna, krucha i delikatna ze wszystkich dotychczasowych moich powieści – zdradził pisarz.

Na zakończenie wieczoru, dyrektor WiMBP Barbara Chmura, dziękując autorowi za przyjęcie zaproszenia do Rzeszowa, stwierdziła, że hasło "o tym, co się nam przydarza", w przypadku życia i twórczości Jakuba Małeckiego, stanowi wyjątkową inspirację do kreowanych przez niego postaci literackich.

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach zadania "Książka w roli głównej" z programu Partnerstwo dla Książki, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Małgorzata Sierżęga

Dział Instrukcyjno-Metodyczny