Wyprawki czytelnicze dla trzylatków w podkarpackich bibliotekach

  • 24-09-2018
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
Wyprawki czytelnicze dla trzylatków w podkarpackich bibliotekach http://wielki-czlowiek.pl/

Pilotażowy projekt dla trzylatków realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii "Mała książka - wielki człowiek" rozpocznie się we wrześniu 2018 roku. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę "Pierwsze wiersze dla…" oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. "Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka" to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają. Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków można odebrać w prawie 3 tys. bibliotek, które zgłosiły się do projektu.

Na terenie Rzeszowa w projekcie uczestniczą następujące oddziały WiMBP:
- Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Słowackiego 11
- Filia nr 5, ul. Budziwojska 194
- Filia nr 7, ul. Osmeckiego 51
- Punkt biblioteczny Filii nr 9, ul. Dąbrowskiego 79a

W projekcie biorą także udział biblioteki z następujących podkarpackich miejscowości: Białobrzegi, Bircza, Boguchwała, Chmielnik, Cieszanów, Czarna, Czudec, Dukla, Fredropol, Głogów Małopolski, Gorzyce, Grodzisko Górne, Haczów, Harasiuki, Hyżne, Jarosław, Jasionka, Jedlicze, Jodłowa, Kańczuga, Kolbuszowa, Kołaczyce, Komańcza, Korczyna, Kosina, Krasiczyn, Krasne, Krosno, Krzywcza, Lesko, Leżajsk, Lubenia, Łańcut, Miejsce Piastowe, Narol, Nisko, Nowa Sarzyna, Oleszyce, Polańczyk, Pruchnik, Przecław, Przeworsk, Raniżów, Ropczyce, Rymanów, Sanok, Stalowa Wola, Tyczyn, Ustrzyki Dolne, Zagórz, Żołynia, Żurawica i Żyraków.

Kompletna lista bibliotek - uczestników akcji dostępna jest na stronie: http://wielki-czlowiek.pl/trzylatki/ (zakładka na dole strony) oraz w pliku http://wielki-czlowiek.graffiti.nq.pl/wp-content/themes/wielki-czlowiek/img/baza.pdf

Źródło: http://wielki-czlowiek.pl/trzylatki/

 

Czytany 195 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij