Jasło: Odrodzona - Niepodległa! – jasielskie Narodowe Czytanie 2018

• 11-09-2018
Jasło: Odrodzona - Niepodległa! – jasielskie Narodowe Czytanie 2018 Fot. MBP w Jaśle

7 września 2018 r. w ramach akcji Narodowe Czytanie, organizowanej pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, jaślanie zgromadzili się w Parku Miejskim, aby wspólnie pochylić się nad lekturą "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego.

Tradycyjnie już na początku września Polacy w kraju i zagranicą jednoczą się czytając wybitne dzieła literatury polskiej. Spotkania z piękną polszczyzną w utworach rodzimej literatury przypominają nam o bogactwie naszej kultury, wzmacniają naszą tożsamość i narodową dumę. Tegoroczna edycja Narodowego Czytania ma charakter szczególny, ponieważ odbywa się w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a lektura Przedwiośnia przenosi nas w czasy kiedy nasza ojczyzna odradzała się po długich latach niewoli. Za sprawą Stefana Żeromskiego udaliśmy się w podróż przez burzliwe wydarzenia minionego stulecia oraz staliśmy się świadkami przemian jakie zachodziły na świecie i w naszym kraju w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości. Zawiłe losy głównego bohatera książki - Cezarego Baryki - uwikłanego w historyczne zdarzenia początku XX wieku, zaprezentowali burmistrz miasta Jasła - Ryszard Pabian, przewodniczący rady miasta Jasła – Henryk Rak, kierownik Wydziału Oświaty miasta Jasła - Renata Łaba, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Jasła – Agata Koba, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury – Janusz Szewczyk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle – Mariusz Świątek oraz uczniowie jasielskich szkół podstawowych.

Dodatkowo w trakcie wydarzenia zaprosiliśmy mieszkańców Jasła do udziału w sesji fotograficznej w stylu retro z cytatami z powieści, w akcji plastycznej "Szklane domy w moim mieście" oraz akcji "Czytaj z nami Przedwiośnie!", zachęcającej do zaprezentowania zebranym w Parku Miejskim ulubionego fragmentu z książki.Wszystkie przyniesione przez jaślan książki zostały ponadto opieczętowane pamiątkowym stemplem, stworzonym specjalnie na tę okazję przez Kancelarię Prezydenta RP.

Organizatorami Jasielskiego Narodowego Czytania byli: Miasto Jasło, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, Jasielski Dom Kultury w Jaśle, Muzeum Regionalne w Jaśle. W organizację wydarzenia licznie włączyły się także jasielskie szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa nr 1 w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 2 w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 6 w Jaśle Szkoła Podstawowa nr 8 w Jaśle oraz Szkoła Podstawowa nr 12 z Oddziałami Integracyjnym w Jaśle.

MBP w Jaśle