• 06-09-2018
Rzeszów: Zbiórka fotografii oraz wspomnień o dawnym Rzeszowie i jego mieszkańcach Fundacja Rzeszowska

Fundacja Rzeszowska we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie, Fundacją Aparat Caffe oraz Estradą Rzeszowską zachęca rzeszowian do podzielenia się - w ramach projektu "Mikrohistorie" - archiwalnymi zdjęciami oraz wspomnieniami o mieście i jego mieszkańcach. Dnia 8 września 2018 roku w godz. 10.00-14.00 w Atelier Aparat Caffe (ul. Grunwaldzka 24) każdy, kto posiada rodzinne, archiwalne fotografie będzie miał możliwość bezpłatnie je zdigitalizować. W ten sam dzień grupa dokumentalistów-wolontariuszy będzie opisywać pamiątki darczyńców i umawiać się z nimi na indywidualne rozmowy.

"Mikrohistorie" są międzypokoleniową inicjatywą, która ma zwiększyć aktywność rzeszowian w kulturze poprzez wspólne odkrywanie historii miasta. Dokumentalistów interesują m.in. rzeszowskie obyczaje, infrastruktura, architektura, tradycje, dzieje przemysłu (w tym lotniczego) i kultura. Efekty zbiórki fotografii i wspomnień będą dostępne na internetowej platformie Rzeszowskiego Archiwum Społecznego (RAS), która powstaje w ramach projektu. RAS będzie multimedialnym źródłem wiedzy o historii Rzeszowa i jego mieszkańcach opowiadanej przez nich samych. Platforma umożliwi dzielenie się i korzystanie z dziedzictwa historyczno-kulturalnego miasta w formie tekstu, obrazu, dźwięku i filmu.

- Dla nas liczy się każde wspomnienie, historia nie tylko ta, o której dowiadujemy się ze szkolnych podręczników, lecz osobista, prywatna i często dotąd nieodkryta. Ludzie przechowują w pamięci mnóstwo mikrohistorii, z których wartości często nie zdają sobie sprawy. My chcemy je utrwalić, rozpowszechnić, ocalić od zapomnienia – wyjaśnia Ilona Dusza - Kowalska, koordynator projektu "Mikrohistorie".

Łącznie Fundacja zamierza przeprowadzić 3 akcje zbiórki fotografii i wspomnień - kolejne odbędą się 2 października i 6 listopada 2018 roku. W listopadzie planowana jest także interaktywna wystawa prezentująca zebrane archiwalia.

Szczegółowe informacje: http://rzeszowska.org.pl/inicjatywy/mikrohistorie/

Projekt "Mikrohistorie" został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".

Źródło: Fundacja Rzeszowska

Czytany 169 razy Ostatnio zmieniany 06-09-2018