"Kompetentny bibliotekarz - kreatywne działania" - zapisy na szkolenia dla bibliotekarzy z woj. podkarpackiego

  • 07-08-2018
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
"Kompetentny bibliotekarz - kreatywne działania" - zapisy na szkolenia dla bibliotekarzy z woj. podkarpackiego WiMBP w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie realizuje opracowany w Dziale Instrukcyjno-Metodycznym projekt szkoleniowy "Kompetentny bibliotekarz – kreatywne działania". Celem projektu jest umożliwienie bibliotekarzom z bibliotek publicznych woj. podkarpackiego podniesienia kompetencji osobistych, zawodowych i informatycznych ułatwiających im skuteczniejsze działania w zakresie pracy z młodymi czytelnikami oraz poszerzenie oferty bibliotecznej o nowe usługi dostosowane do ich potrzeb i wykorzystujące nowe technologie informacyjne.

W ramach projektu odbędzie się 6 szkoleń (zgodnie z podanym poniżej harmonogramem). Dzięki dotacji uzyskanej w ramach Programu Dotacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Partnerstwo dla książki" wszystkie szkolenia są dla uczestników bezpłatne. Biblioteki delegujące pokrywają jedynie koszty dojazdów. Miejscem realizacji szkoleń jest sala szkoleniowa WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17, odpowiednio wyposażona, z możliwością dowolnej aranżacji w zależności od potrzeb oraz z zapleczem socjalnym. Organizatorzy zapewniają materiały szkoleniowe, certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w szkoleniach oraz wyżywienie (przerwy kawowe, obiad), a w przypadku szkolenia dwudniowego również nocleg i kolację w trzygwiazdkowym hotelu Hetman, zlokalizowanym przy ul. Langiewicza 19A, w bliskim sąsiedztwie sali szkoleniowej.

Nabór na szkolenia realizowany jest w bezpośrednim kontakcie z dyrektorami bibliotek publicznych woj. podkarpackiego, za pośrednictwem poczty elektronicznej.
 
Szkolenie I
"Jak wykorzystywać nowe technologie do pracy z dziećmi i młodzieżą w bibliotece" - szkolenie dwudniowe, 16 h, 15 osób.

Warsztaty z zakresu nowych technologii informatycznych w bibliotekach. Uczestnicy nabędą teoretyczną i praktyczną wiedzę m.in. z zakresu: efektywnego wykorzystywania nowych technologii w codziennej pracy z młodym czytelnikiem; współtworzenia multimedialnych treści oraz udostępniania ich w szybki i prosty sposób w sieci; czym jest zjawisko Web 2.0 i Biblioteka 2.0 oraz jakie są konsekwencje rozwoju tych zjawisk dla bibliotekarza i czytelnika; na czym polega ewolucja książki elektronicznej.

Termin: 12-13 września 2018 r.
Szkolenie odbędzie się w sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17, w godzinach 10.00 - 16.40 (I dzień) i 8.30 - 15.10 (II dzień).

Trener: Grzegorz Gmiterek - doktor bibliologii i informatologii, adiunkt na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego; jego zainteresowania badawcze oscylują wokół problematyki dotyczącej wykorzystywania nowych technologii w instytucjach kultury i nauki (w tym szczególnie narzędzi i usług Web 2.0 oraz mobilnych urządzeń i aplikacji); autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym książki "Biblioteka 2.0", Warszawa 2011.
 
Szkolenie II
"Jak pobudzić do twórczego myślenia i działania. Trening kreatywności" – warsztaty z zakresu rozwoju kompetencji osobistych. Szkolenie jednodniowe, 7 h, 15 osób.

Uczestnicy poznają techniki twórczego myślenia, generowania pomysłów; skuteczne i innowacyjne sposoby rozwiązywania problemów, pobudzania motywacji twórczej, radzenia sobie z ograniczeniami i schematami.

Termin: 18 września 2018 r.
Szkolenie odbędzie się w sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17, w godzinach 10.00 - 16.00.

Trener: Piotr Milewski - projektant gier, starszy wykładowca na specjalności Gamedec Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Ze studentami dzieli się wiedzą z takich przedmiotów jak grywalizacja, zarządzanie projektem,  projektowanie edugier, gier miejskich i ARG, gier karcianych i planszowych. Autor kilkudziesięciu larpów, gier miejskich, planszowych i karcianek. Organizator festiwali gier.
 
Szkolenie III
"Jak wykorzystać aparat cyfrowy w bibliotece. Z aparatem między regałami - sztuka fotografowania dla bibliotekarzy i użytkowników", szkolenie jednodniowe, 7 h, 15 osób.

Warsztaty dla bibliotekarzy z zakresu kształtowania umiejętności wykorzystywania nowych technologii w codziennej pracy biblioteki, obejmujące m.in. następujące zagadnienia: jak wykorzystywać aparat cyfrowy i inne urządzenia fotografujące w pracy bibliotekarza; jak przygotować zdjęcia do publikacji w Internecie i do wydruku; obróbka zdjęć; prawo autorskie a fotografia.

Termin: 15 października 2018 r.
Szkolenie odbędzie się w sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17, w godzinach 10.00 - 16.00.

Trener: Grzegorz Winnicki - absolwent Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowo-Technicznej UMCS w Lublinie; doktorant w Instytucie Socjologii KUL JP II; od 2009 roku prowadzi zajęcia w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL JP II (technologia informacyjna, warsztat fotograficzny i fotografia w komunikacji społecznej) i Instytucie KUL JP II (warsztaty animatora kultury, warsztaty medialne), instruktor metodyczny Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, latarnik PCRS, certyfikowany trener Narodowego Centrum Kultury.
 
Szkolenie IV
"Jak przyciągnąć Millenialsów oraz Pokolenie Z do bibliotek. Praktyczne wykorzystywanie potencjału biblioteki wobec wyzwań nowych pokoleń" - szkolenie jednodniowe, 7 h, 15 osób.

Na warsztatach uczestnicy nabędą wiedzę teoretyczną oraz poznają praktycznie sposoby i pomysły na innowacyjne działania bez generowania wielkich kosztów w zakresie przyciągania młodych pokoleń do bibliotek i zachęcania ich do sięgania po książki; dowiedzą się jak zrozumieć ich potrzeby i stworzyć odpowiadającą na nie ofertę.

Termin: 23 października 2018 r.
Szkolenie odbędzie się w sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17, w godzinach 10.00 - 16.00.

Trener: Marcin Skarbka - prawnik, niezależny analityk rynku wydawniczego. Pracował dla Wolters Kluwer Polska, Young Digital Planet (Sanoma). Współtwórca i założyciel, m.in. wydawnictwa Książkowe Klimaty oraz portali czeskieklimaty.pl i prawosocjalne.pl. Obecnie wraz z fińskim Team Action Zone, pracuje nad sposobami łączenia nowych technologii z tradycyjnymi książkami, szczególnie w zakresie gamifikowania treści książek jako jednego ze sposobów promocji czytelnictwa wśród najmłodszych pokoleń.
 
Szkolenie V
"Jak pracować z młodzieżą w bibliotece. Młodzież w bibliotece - aktywne formy WSPÓŁpracy" - szkolenie jednodniowe, 7 h, 15 osób.

Uczestnicy pogłębią swoje umiejętności w zakresie pracy z młodzieżą uwzględniające aktywne uczestnictwo tej grupy użytkowników bibliotek publicznych w tworzeniu i realizowaniu oferty do niej kierowanej. Poznają narzędzia ułatwiające współpracę z młodzieżą i przygotowanie atrakcyjnych młodzieżowych wydarzeń w bibliotece. Poznają także zasady wspierania młodzieży i reagowania w sytuacjach trudnych oraz zainspirują się przykładami udanych projektów realizowanych w oparciu o ideę współuczestnictwa młodzieży. Zyskają wiedzę na temat wolontariatu młodzieżowego w bibliotekach.

Termin: 13 listopada 2018 r.
Szkolenie odbędzie się w sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17, w godzinach 10.00 - 16.00.

Trenerzy:

Dorota Woźnica - bibliotekarka, trenerka, absolwentka Szkoły Trenerskiej Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP, członkini liderskiej sieci LABIB skupiającej bibliotekarzy wprowadzających nowatorskie rozwiązania w swoich bibliotekach; obecnie dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, związana z tą instytucją od 10 lat, gdzie z dużym powodzeniem zajmuje się projektami edukacyjnymi i kulturalnymi, współautorka teamu szkoleniowego oraz bloga Present Simple (www.presentsimple.pl), w ramach którego dzieli się swoim zawodowym doświadczeniem.

Agata Warywoda - absolwentka Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS w Lublinie: nauczyciel polonista i bibliotekarz, animator; członkini sieci liderskiej dla bibliotekarzy LABIB, przez kilka lat związana z Miejską Biblioteką Publiczna w Jaśle; obecnie trener w Fundacji Przestrzeń Rozwoju, pracownik Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, także współtwórca bloga Present Simple.
 
Szkolenie VI
"Jak skutecznie kształtować relacje biblioteki z otoczeniem społecznym. Rzecznictwo w bibliotece" - szkolenie z zakresu rozwoju kompetencji osobistych bibliotekarzy, dwudniowe, 16 h, 15 osób.

Uczestnicy nabędą umiejętności mające na celu budowanie relacji z otoczeniem biblioteki, nawiązywania kontaktów, tworzenia sieci sprzymierzeńców i sojuszników w promowaniu współczesnej biblioteki jako instytucji kultury, wiedzy, informacji i edukacji, która stara się odpowiedzieć na różnorodne potrzeby społeczności lokalnej.

Termin: 19-20 listopada 2018 r.
Szkolenie odbędzie się w sali szkoleniowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Langiewicza 17, w godzinach 10.00 - 16.40 (I dzień) i 8.30 - 15.10 (II dzień).

Trener: Maja Branka - doświadczona trenerka specjalizująca się w szkoleniach z komunikacji, wystąpień publicznych, rzecznictwa (Szkoła Trenerów Organizacji Pozarządowych, Szkoła Treningu Grupowego)
 
Koordynator projektu: Lucyna Kloczkowska - kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie

WiMBP w Rzeszowie

 

Czytany 486 razy Ostatnio zmieniany 07-08-2018

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij