Na Podkarpaciu się czyta! - dane Urzędu Statystycznego w Rzeszowie

• 06-08-2018

Urząd Statystyczny w Rzeszowie opublikował zestawienie dotyczące bibliotek publicznych, księgozbiorów oraz czytelnictwa w województwie podkarpackim w 2017 roku.

Pod względem liczby bibliotek publicznych i ich filii Podkarpacie zajmowało w 2017 roku wysokie 5. miejsce wśród województw. Takie samo miejsce przypadło mu pod względem liczby wypożyczonych woluminów przypadających na jednego czytelnika - jednak w porównaniu z 2016 rokiem nieznacznie spadła zarówno liczba wypożyczeń, jak i aktywnych czytelników.

W 2017 roku na terenie województwa podkarpackiego funkcjonowały 674 biblioteki publiczne wraz z filiami oraz 42 punkty biblioteczne. Według stanu na koniec grudnia 2017 roku dysponowały one łącznie zbiorem 8,5 mln woluminów. W ciągu ub. roku 321,1 tys. czytelników wypożyczyło w sumie na zewnątrz 6,2 mln księgozbioru. Tym samym na jednego czytelnika przypadło 19,4 wypożyczonych woluminów.

W ciągu 2017 roku podkarpackie biblioteki (łącznie z filiami) i punkty biblioteczne wzbogaciły się o 256,1 tys. nowych pozycji, z czego 211,2 tys. to zakupy księgozbioru. Należy jednak zaznaczyć, że ubytki w bibliotekach były większe niż wpływy i wyniosły 292,9 tys. pozycji. Na koniec 2017 roku księgozbiór podkarpackich bibliotek zmniejszył się w porównaniu ze stanem na koniec grudnia 2016 roku o 0,5%. Zmniejszyła się również (o 3,0%) liczba czytelników. Łącznie w ub. roku wypożyczono o 3,9% mniej woluminów niż w 2016 roku.

Źródło: Urząd Statystyczny w Rzeszowie