Stalowa Wola: "Inscenizowana historia pisma i komunikacji" - relacja z warsztatów

  • 11-07-2018
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
Stalowa Wola: "Inscenizowana historia pisma i komunikacji" - relacja z warsztatów Fot. MBP w Stalowej Woli

Palenie ognia, krzyki jaskiniowca czy bieganie po sali - w taki między innymi sposób Michał Zawadka, autor książek dla dzieci i młodzieży oraz profesjonalny mówca publiczny pokazywał dzieciom historię książek i pisma oraz zachęcał do czytania książek. Było zabawnie, a młodzi mieszkańcy miasta uczestniczący 10 lipca 2018 r. w zajęciach w stalowowolskiej bibliotece żywiołowo reagowali na treści przekazywane przez prowadzącego.

Michał Zawadka to absolwent dziennikarstwa, aktor, konferansjer, lektor, trener wystąpień publicznych i komunikacji, autor i wydawca książek dla dzieci i młodzieży. W bibliotece zaprosił dzieci na warsztaty "Inscenizowana historia pisma i komunikacji" w ramach projektu "Kuźnia bibliolubnych" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury i objętego patronatem honorowym Lucjusza Nadbereżnego, prezydenta Stalowej Woli.

W zajęciach uczestniczyły dzieci, które zostały zapisane na "Lato w Bibliotece", ale nie brakowało i takich, które specjalnie wybrały się na spotkanie z Michałem Zawadką. A ten przebierał się za jaskiniowca, Indianina czy Chińczyka, tańczył, wydawał różnorodne dźwięki na potrzeby warsztatów – wszystko ku uciesze młodych słuchaczy, którym dwugodzinne zajęcia upłynęły bardzo szybko. Dzieci same mogły wykonać węglem malowidła podobne do tych, jakie tworzyli na skałach pierwotni, zawiązywały supełki niczym Indianie tworząc pismo sznurkowe kipu oraz odbijały swoje imiona literowymi stemplami jak Jan Gutenberg. W trakcie zabawy dowiedziały się o tym, w jaki sposób powstało pismo, na czym pisali Chińczycy dwa tysiące lat temu, jak zapisywali swoje myśli mieszkańcy starożytnego Egiptu. Mimo że pasją wielu młodych ludzi jest komputer, wszyscy pod koniec zajęć skandowali z prowadzącym, że książki są super i obiecali, że sięgną po inspirujące publikacje Michała Zawadki, które znajdą w księgarni, sklepie internetowym czy na półce stalowowolskiej biblioteki.
- Bo biblioteka to znaczy nic innego jak "dom książki" – tłumaczył dzieciom Michał Zawadka. Była to już trzecia wizyta pisarza w stalowowolskiej bibliotece, po każdych zajęciach dzieciaki wychodzą naładowane pozytywną energią i przekonane, że warto czytać książki.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowe Woli w ramach projektu "Kuźnia bibliolubnych" - skierowanego do dzieci w wieku 4-12 lat - odbędą się jeszcze dwa spotkania autorskie oraz zajęcia mające na celu zainteresowanie dzieci różnymi gatunkami literackimi: młodzi czytelnicy będą poznawać zaczarowany świat bajek i baśni, literaturę fantastyczną (poprzez wykonanie strojów bohaterów fantastycznych wraz z sesją zdjęciową), literaturę o zwierzętach (wykonają lapbooka - w wolnym tłumaczeniu książka na kolanach), będą ozdabiać torby z tkaniny na książki z biblioteki, przewidziano także nagranie amatorskiego audiobooka, konkurs literacko-plastyczny na list do ulubionego bohatera z książki i wycieczkę do drukarni. Impreza podsumowująca projekt odbędzie się w październiku – MBP zaproponuje wówczas m.in. teatrzyk dla dzieci, warsztaty z eksperymentami, fotobudkę, wystawy prac dzieci wykonanych w ciągu trwania projektu i inne ciekawe zajęcia.

W okresie wakacyjnym zajęcia przewidziane w projekcie "Kuźnia bibliolubnych" przeznaczone są dla dzieci uczestniczących w akcji "Lato w Bibliotece" i przedszkolaków, od września dla grup uczniów ze szkół podstawowych.

MBP w Stalowej Woli

 

 

Czytany 304 razy Ostatnio zmieniany 11-07-2018

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij