• 10-07-2018
Jasło: Na ścieżkach historii - relacja ze spotkania z Tomaszem i Karolem Graffem Fot. MBP w Jaśle

9 lipca 2018 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle za sprawą autorów książki "Średniowieczne korzenie Polski" udaliśmy się w pełną historycznych faktów, tajemnic i anegdot podróż w czasie do początków polskiej państwowości. Na początku spotkania historyk - dr Tomasz Graff i jego 13-letni syn Karol zdradzili, że pomysł do napisania książki zrodził się z miłości do Ojczyzny, wspólnych zainteresowań, wędrówek po ich rodzinnym Krakowie i wielogodzinnych rozmów o historii. Pisząc książkę o średniowiecznych dziejach Polski chcieli nie tylko podzielić się swoją pasją z innymi, ale również zaciekawić historią osoby, które do tej pory nie interesowały się szerzej tą tematyką.

Autorzy we wspólnym wystąpieniu przeplatanym pokazami slajdów ukazali znane historyczne fakty w świetle najnowszych naukowych odkryć, posiłkując się źródłami i badaniami obalili wiele mitów znanych ze szkolnych podręczników oraz lekcji historii i nie zawahali się stawiać odważnych pytań. Zarówno młodsi jak i starsi uczestnicy spotkania z zainteresowaniem przysłuchiwali się historycznym opowieściom i ciekawostkom, poznali nowe spojrzenie na znane fakty, odkrywali głęboko skrywane w historii tajemnice i dowiedzieli się jakie mniej lub bardziej znane miejsca są szczególnie ważne w dziejach naszego kraju. Tomasz i Karol Graff opowiedzieli między innymi o tym jak narodziło się państwo polskie, jak w początkach chrześcijaństwa wyglądał sakrament Chrztu Świętego, który dziś kojarzy się nam z ceremonią w kościele, a w owych czasach często był odprawiany nad brzegiem rzek czy jezior, skąd się wzięli w Polsce Krzyżacy i jakie naprawdę były przyczyny wybuchu wojny z Zakonem.

Goście niejednokrotnie udowodnili w trakcie swojego wystąpienia, że historia wcale nie musi kojarzyć się jedynie z nudnymi szkolnymi lekcjami i ciężkimi tomami zalegającymi na półkach.  Znajomość tematu prezentowana przez historyka dra Tomasza Graffa - pracownika naukowego Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie nie dziwiła raczej nikogo, ale szeroka wiedza 13-letniego Karola z pewnością zaimponowała wszystkim zebranym i pokazała, że historia jest jego prawdziwą pasją.

Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez MBP w Jaśle projektu "Rośniemy w Niepodległość!" dofinansowanego przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego w Konkursie grantowym "Na 100 Niepodległa".

Partnerami projektu są: Urząd Miasta w Jaśle, Jasielski Dom Kultury, Muzeum Regionalne w Jaśle oraz  Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Przyjaciół "Mamy nadzieję". Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik regionalny Nowe Podkarpacie oraz portale internetowe: terazjaslo.pl, twojejaslo.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslonet.pl.

MBP w Jaśle