Rzeszów: Spotkanie autorskie z Joanną Rawik - relacja

  • 09-07-2018
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
Rzeszów: Spotkanie autorskie z Joanną Rawik - relacja Fot. WiMBP w Rzeszowie

Wielkim wydarzeniem w Wypożyczalni Głównej WiMBP w Rzeszowie było zorganizowane 4 lipca 2018 roku spotkanie autorskie z Joanną Rawik - legendą polskiej piosenki, aktorką, dziennikarką autorką wielu książek, w tym najnowszej, wydanej przez Studio Emka pt. "Po co nam to było", propagatorką kultury i piosenki francuskiej, szczególnie pieśniarki Edith Piaf.

Joanna Rawik ma wielce interesującą i bogatą biografię. Urodziła się w Czerniowcach w Rumunii, w wieku 13 lat wraz z rodziną przybyła do Wrocławia, nie znając języka polskiego. Dziś włada 6 językami: rumuńskim, francuskim, niemieckim, polskim, angielskim i rosyjskim, przez wiele lat uczyła się także gry na skrzypcach. Studiowała w słynnym i liczącym się w świecie artystycznym Studium Teatralnym Ireny i Tadeusza Byrskich w Kielcach.

Występowała początkowo w amatorskich teatrach, potem był Teatr Ziemi Łódzkiej i Teatr Estrady Lubelskiej, w Krakowie współpracowała ze słynnym Klubem pod Jaszczurami oraz kabaretem Plastyków. Grała w filmach i serialu telewizyjnym "Strachy". Doskonale znana jest z działalności pieśniarskiej, któż nie zna takich utworów jak : "Romantyczność”, "Nie chodź tą ulicą", "Nie z każdej mąki będzie chleb", "Po co nam to było" Koncertowała w Europie, Australii, Ameryce, paryskiej Olimpii, występowała w słynnym "Podwieczorku przy mikrofonie". Ma w swojej działalności wątek rzeszowski, tutaj bowiem wygrała konkurs na Krajowych Targach Piosenki utworem "Za mało mamy siebie dla siebie".
Zafascynowana francuską pieśniarką Edith Piaf wykonuje jej piosenki, a także wydała w 1991 roku swoją pierwszą książkę pt. "Edith Piaf : hymn życia i miłości". W ślad za nią ukazywały się: "Za kulisami sławy: biografie znanych artystów", "Maestra: opowieść o Wandzie Wiłkomirskiej", "Kocham świat: wspomnienia z piosenką", "Edith Piaf: ptak smutnego stulecia", "Krótka opowieść o piosence", "Nasza Europa: wspomnienia", "Epitafium dla wróbla", "Świat jest muzyką: autobiografia muzyczna dyrygenta Marka Mosia", "Muzyka życia" i "Po co nam to było".

Sprawdziła się jako dziennikarka publikując felietony w miesięcznikach "Twój Styl", "Dziś" oraz w "Aneksie", tworzyła i prowadziła także własne audycje radiowe, m.in.: "Joanna Rawik zaprasza: rozmowy ze znanymi ludźmi", "Paryż śpiewa", "Epizody mojego życia" oraz audycje poświęcone piosence francuskiej i Edith Piaf. Przez 10 lat była wykładowcą w Wyższej Szkole im. Pawła Włodkowica w Płocku prowadząc zajęcia dla słuchaczy studiów podyplomowych i ucząc ich historii piosenki. Pod wpływem lektury "Łuku triumfalnego" Ericha Marii Remarque'a zakochała się w Paryżu oraz przyjęła nazwisko głównego bohatera powieści - dr Rawika.

Przyznać trzeba, że tak bogatą działalnością artystyczną i pisarską oraz ciekawą biografią można by obdzielić kilka osób. Mimo to gościliśmy jedną, jedyną i niepowtarzalną Joannę Rawik. Krzysztof Mroziewicz znany dziennikarz, pisarz, dyplomata, korespondent wojenny napisał na okładce jej ostatnio wydanej książki : "Joanna Rawik potrafi śpiewać, czego dowiodła w amfiteatrze opolskim i paryskiej Olimpii ale też potrafi pisać i mówić, co artystom sceny dane jest w niewielu przypadkach. W dodatku śpiewa, pisze i mówi w swym drugim języku, jest bowiem poliglotką, co artystom zdarza się dopiero w Hollywood".

Jeszcze nigdy wieczór autorski nie spotkał się z tak ogromnym zainteresowaniem, przybyło kilkadziesiąt osób, a Wypożyczalnia Główna pękała w przysłowiowych szwach, czytelnicy siedzieli także na schodach. Spotkanie miało formę dialogu, podczas którego prowadzący przedstawiał fakty z życia oraz działalności artystycznej i pisarskiej Joanny Rawik, a bohaterka wieczoru barwnie, piękną polszczyzną je uzupełniała, dodając swoje własne przemyślenia, wspomnienia i przeżycia. Niejednokrotnie dementowała pewne fakty zawarte np. w źródłach internetowych. Szalenie atrakcyjne było także wykonanie przez Joannę Rawik fragmentu jej autorskiego monodramu  pt. "Edith Piaf: ptak smutnego stulecia". 

Uczestnicy wieczoru nie kryli zadowolenia z przebiegu i formy spotkania oraz możliwości bezpośredniego kontaktu z Joanną Rawik, ustawili się zatem w długiej kolejce po autografy oraz dedykacje na książkach i płytach CD, które można było kupić na miejscu. Bardzo miłym gestem ze strony Joanny Rawik było podarowanie bibliotece kilku egzemplarzy jej książek oraz płyt. Nikt z obecnych na wieczorze autorskim w dniu 4 lipca 2018 r., jak stwierdził prowadzący, nie mógł powiedzieć, cytując tytuły piosenki i książki, "po co nam to było". Także artystka bardzo wysoko oceniała żywo reagujących uczestników wieczoru, o czym świadczy piękny wpis do Kroniki Wypożyczalni Głównej.

Organizacja spotkania została sfinansowana ze środków Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2018.

Włodzimierz Ratyński
WiMBP w Rzeszowie

Czytany 215 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij