• 03-07-2018
Rzeszów: Komiks w bibliotece dla dzieci - relacja z seminarium dla bibliotekarzy Fot. WiMBP w Rzeszowie

21 czerwca 2018 r. w sali konferencyjnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny seminarium "Komiks w bibliotece dla dzieci", w którym wzięli udział bibliotekarze pracujący z dziećmi w bibliotekach publicznych woj. podkarpackiego.

Uczestników spotkania powitała Monika Ohar-Pawiak, zastępca dyrektora WiMBP w Rzeszowie, która przedstawiła program seminarium. Wybrane zagadnienia dotyczące komiksu omówiła Małgorzata Sierżęga, instruktor ds. czytelnictwa dzieci i młodzieży WiMBP w Rzeszowie. Przypomniała, że w świecie kultury współczesnej komiks zajmuje ważne miejsce ze względu na swoją popularność wśród czytelników. Przedstawiła różne definicje komiksu i ich autorów, cechy charakterystyczne gatunku, europejskich i amerykańskich prekursorów komiksu, formę, tematykę i  bohaterów, wpływ cenzury na rozwój komiksowych opowiadań, zalety komiksu i jego najpopularniejszych twórców.

Historię komiksu dla dzieci i młodzieży w Polsce omówił dr Wojciech Birek, pracownik Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego, teoretyk, publicysta, scenarzysta, rysownik i tłumacz komiksów, przewodniczący Rzeszowskiej Akademii Komiksu, od wielu lat członek jury w konkursie na krótką formę komiksową Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, autor monografii "Z teorii i praktyki komiksu. Propozycje i obserwacje", "Grzegorz Rosiński – mistrz ilustracji i komiksu" oraz rozprawy doktorskiej "Główne problemy teorii komiksu". Dr Birek stwierdził, że komiksy we wczesnym etapie edukacji zostają i wpływają na dorosłą konstrukcję odbiorcy. Przedstawił definicje, cechy szczególne i przykłady komiksów dla dzieci młodszych, dzieci starszych, młodzieży, polską klasykę komiksową, polski komiks współczesny oraz lektury szkolne w komiksie.

Przykłady wykorzystania komiksów na zajęciach z dziećmi w bibliotece zaprezentowały: Hanna Szafrańska, pracownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie i Katarzyna Gwizdała z Pracowni Orange MBP w Łańcucie. Bibliotekarki przedstawiły definicję komiksu dostosowaną do dzieci oraz ciekawe formy pracy z komiksami w swoich bibliotekach: Krótka historia komiksu - prezentacja multimedialna, Jak zrobić komiks? - filmik na YouTube, Bohater komiksowy - ćwiczenia, kalambury, wycięte szablony, Opowiadanie komiksowych historii - gra Story Cubes, kartki kreatywne Kamishibai, Części składowe komiksu - wymyślenie bohatera i zbudowanie sytuacji  (3 kadry), Ulotka-komiks - projekt Nick-Wolontariusz, Pixton - intuicyjny program służący do łatwego tworzenia komiksów.

Na zakończenie spotkania Małgorzata Sierżęga zrelacjonowała udział w ogólnopolskiej konferencji"Obecność książki w życiu młodego pokolenia" zorganizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Warszawie w dn. 18-19 czerwca br. Celem dwudniowej konferencji było ukazanie współczesnych trendów w działalności bibliotek dziecięcych i młodzieżowych oraz głównych trendów w literaturze i kształtowaniu się zainteresowań czytelniczych ze zwróceniem szczególnej uwagi na inicjację czytelniczą.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali materiał metodyczny "Komiks - pomoc w rozwijaniu i rozbudzaniu zainteresowań czytelniczych /zestawienie bibliograficzne w wyborze/".

Małgorzata Sierżęga
Instruktor WiMBP w Rzeszowie