Rzeszów: Promocja Tomu I Pism Jerzego Pleśniarowicza - relacja

• 20-06-2018
Rzeszów: Promocja Tomu I Pism Jerzego Pleśniarowicza - relacja Fot. WiMBP w Rzeszowie

15 czerwca 2018 r. w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie odbyła się promocja Tomu I Pism Jerzego Pleśniarowicza "Wiersze i przekłady wierszy" opracowanego i wydanego pod redakcją Krzysztofa Pleśniarowicza i Jana Pleśniarowicza.

Osoba Jerzego Pleśniarowicza, poety, tłumacza, dramaturga i reżysera, animatora kultury - jest ściśle związana z kształtowaniem środowiska literackiego i teatralnego w naszym mieście. To właśnie w Rzeszowie powstał znaczny dorobek translatorski, reżyserski i krytyczny - który w zamiarze wydawców - wejdzie w siedmiotomowy zbiór jego Pism.

Promowany przez prof. Krzysztofa Pleśniarowicza i jego syna Jana Tom I "Wiersze i przekłady wierszy" gromadzi całość dzieła poetyckiego Jerzego Pleśniarowicza, począwszy od wierszy zebranych w tomiku "Ballada o Ułanach" i innych wierszy zebranych z lat 1936 – 1945, poprzez tłumaczenia poezji z języka ukraińskiego i białoruskiego, poezji słowackiej, czeskiej, rosyjskiej, a także francuskiej. W latach rzeszowskich (1955-1978) opublikowanych zostało w książkach i czasopismach blisko 500 tłumaczonych przez niego wierszy, jak we wstępie do książki pisze Krzysztof Pleśniarowicz:

Dzieło translatorskie Pleśniarowicza niewiele ma wspólnego z okolicznościowym gromadzeniem rozmaitych wierszy różnych autorów. […] Pokazuje z Polskiej perspektywy pokrewieństwa tematów, obrazów i melodyki wierszy pisanych  w pięciu sąsiadujących ze sobą językach słowiańskich. […] Dorobek Pleśniarowicza to antologia nie jednej poezji, nie jednego tłumacza, ale jednego odczuwania i wyrażenia świata.

Całość edycji Pism Jerzego Pleśniarowicza pomyślana jest jako siedem odrębnych tematycznie tomów, będących zbiorem dorobku literackiego, przekładowego i krytycznego twórcy o wszechstronnych zainteresowaniach i wnikliwym spojrzeniu na zagadnienia teatru i recytatorskiego ruchu amatorskiego.

Jego twórcza aktywność w Rzeszowie została zapamiętana przez obecnych na spotkaniu gości, m.in. poetów Wiesława Kulikowskiego i Mieczysława Arkadiusza Łypa.

Spotkanie poświęcone autorowi "Antologii wierszy z rzeszowskiego" podsumowała dyrektor WiMBP Barbara Chmura. Zacytowała nadesłany na jej ręce list od red. Józefa Ambrozowicza będący wyrazem wielkiego szacunku i echem osobistych spotkań w wyjątkowym człowiekiem jakim był Jerzy Pleśniarowicz.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna - Wypożyczalnia Muzyczna dziękują prof. Krzysztofowi Pleśniarowiczowi za obecność i miłe wspomnienia z lat spędzonych w Rzeszowie.

Barbara Balicka