Rzeszów: Szkolenie w ramach projektu "Kodowanie w bibliotece" - relacja

• 15-06-2018
Rzeszów: Szkolenie w ramach projektu "Kodowanie w bibliotece" - relacja Fot. WiMBP w Rzeszowie

7 czerwca 2018 r. odbyło się pierwsze z cyklu szkoleń dla bibliotekarzy z bibliotek województwa podkarpackiego biorących udział w projekcie "Kodowanie w bibliotece".

Do projektu zostało przyjętych 85 placówek z całej Polski, z województwa podkarpackiego zakwalifikowało się 5:

• Gminna Biblioteka Publiczna w Miejscu Piastowym,
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale,
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku,
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Lubeni,
  • Gminna Biblioteka Publiczna im. Kaspra Wojnara w Jedliczu.

Każda biblioteka uczestnicząca w projekcie otrzymała sprzęt w formie zestawu, na który składają się: trzy tablety, trzy gry edukacyjne Scottie Go! i trzy roboty Photon w wersji edukacyjnej wraz z akcesoriami (matą piankową i kompletem fiszek do ćwiczeń na macie).

Bibliotekarze uczyli się podstaw kodowania wdrażanych podczas zabaw bazujących na aktywności uczestników – bez użycia tabletów, smartfonów czy komputerów. Zostali wyposażeni w podstawową wiedzę o tym, co to jest programowanie i jak o nim mówić, a także jak w sposób atrakcyjny dla dzieci uczyć je kodowania na zajęciach w bibliotekach. Podczas szkolenia zaprezentowane zostały także zabawy offline, które pozwolą wprowadzić uczestników w świat programowania, oraz możliwości robota Photon.

Szkolenie poprowadziły: Małgorzata Sierżęga, Ewa Lelek (Dział Instrukcyjno-Metodyczny), Agnieszka Dworak (Oddział dla Dzieci i Młodzieży) - uczestniczki szkolenia trenerskiego zorganizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Warszawie.

Ewa Lelek

Dział Instrukcyjno-Metodyczny WiMBP w Rzeszowie