Rzeszów: Spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem - relacja

• 13-06-2018
Rzeszów: Spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem - relacja Fot. WiMBP w Rzeszowie

8 czerwca 2018 r. w Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie odbyło się spotkanie autorskie z Jackiem Dehnelem, poetą, prozaikiem i malarzem. Tłumaczem z języka angielskiego i języka rosyjskiego. Autorem tomików poetyckich, powieści i opowiadań. Twórcy o wszechstronnych zainteresowaniach i rozpoznawalnym stylu.

Spotkanie z pisarzem i jego biblioteczką zorganizowane w ramach Festiwalu Wyczytanej Książki otworzyło, przed miłośnikami literatury Jacka Dehnela, drzwi do poznania zarówno jego zamiłowań czytelniczych, ale przede wszystkim idei czytania i gromadzenia książek jako wartości pozwalających odnieść się nie tylko do historii i jej kontekstów, poznania stylów i gatunków literackich, ale także uznania książki jako przedmiotu, będącego częścią dziedzictwa rodzinnego i narodowego.

Jak zauważył Jacek Dehnel - autor "Młodszego księgowego. O książkach, czytaniu i pisaniu" - kształtują nas arcydzieła, z wiekiem nasze gusta i potrzeby się zmieniają, przekształca się także domowa biblioteka. Stanowi ona żywą całość, która jest zbiorem książek będących obrazem osobistej historii czytania. Choć dla pisarza jego przygoda z książkami zaczęła się od kontaktu z albumami z malarstwem i podczytywania książek swojej mamy, to z czasem jego wybory literackie doprowadziły do stworzenia własnej biblioteki, która ciągle powiększa się o pozycje współczesne i stare, odziedziczone i dostane, z różnych odległych sobie dziedzin, ale będących inspiracją intelektualną.

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć dyskusji na temat wydanego w roku bieżącym przez Biuro Literackie poematu Jacka Dehnela "Serce Chopina", którego fragmenty autor zechciał zebranym przeczytać.

Dziękując Jackowi Dehnlowi za obecność w naszej Bibliotece i udział w Festiwalu Wyczytanej Książki dyrektor WiMBP Barbara Chmura podkreśliła, że wiele refleksji dotyczących kolekcjonowania książek jest bliskie zebranym w Wypożyczalni Muzycznej gościom, a szczególnie bibliotekarzom i naszej Bibliotece.

Spotkanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Barbara Balicka
WiMBP w Rzeszowie