Rzeszów: Finał Festiwalu Wyczytanej Książki

• 11-06-2018
Rzeszów: Finał Festiwalu Wyczytanej Książki Fot. WiMBP w Rzeszowie

9 czerwca 2018 r. w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Sokoła 13 w Rzeszowie odbył się finał czterodniowego święta, jakim była II. edycja Festiwalu Wyczytanej Książki, zorganizowanego w ramach programu "Partnerstwo dla Książki", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie zostało połączone z Ogólnopolską Nocą Bibliotek 2018.

Finał rozpoczęło spotkanie autorskie z Przemysławem Wechterowiczem - autorem książek obrazkowych dla dzieci, takich jak "Wielkie marzenia", "W pogoni za życiem", "Mały słownik wyrazów kocich i kociojęzycznych", czy "Proszę mnie przytulić". Jego książki tłumaczone były na osiemnaście języków. Pisarz z łatwością wprowadził uczestników spotkania w świat swoich książek prezentując ich bohaterów i zadając dzieciom najróżniejsze zagadki. Następnie z przyjemnością rozdawał małym czytelnikom autografy oraz wpisywał dedykacje do książek.

Po spotkaniu z pisarzem dzieci miały okazję obejrzeć przedstawienie na podstawie bajki La Fontaine'a pt. "Żółw i zając" w wykonaniu Studia Teatralnego KRAK-ART. Spektakl miał formę interaktywną, tzn. rola publiczności nie ograniczała się tylko do oglądania. Mali widzowie sami mogli wziąć udział w przedstawieniu, wcielając się w role aktorów.

Przez cały czas na najmłodszych czekało wiele zabaw: można było zagrać w kręgle lub gry wielkoformatowe, układać słowa z wylosowanych z zamkniętymi oczami literek, rozwiązywać zagadki czy wziąć udział w zabawach z chustą KLANZY. Nie zabrakło także malowania twarzy i robienia zwierzątek, kwiatków i innych ciekawych rzeczy z kolorowych baloników.

Dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających WiMBP w Rzeszowie cieszyła się literacka gra przygodowa, która rozgrywała się m.in. w czytelni i magazynach biblioteki. Była to zarówno okazja do ciekawej i intelektualnej zabawy, w której należało wykazać się sprytem i cierpliwością, ale także do zwiedzenia tych miejsc, które na co dzień pozostają zamknięte dla czytelników. Na uczestników gry, którym udało się przejść przez jej wszystkie etapy, czekały nagrody.

Zarówno dla młodszych jak i starszych czytelników zostały zorganizowane warsztaty kreatywnego recyklingu pod hasłem "Książki nie do czytania". Prowadzone przez Agnieszkę Ciurę zajęcia miały na celu pokazanie, że nawet z najbardziej zniszczonych książek można stworzyć coś ciekawego i pięknego. Warsztaty zrobiły na uczestnikach ogromne wrażenie, co daje szansę książkom na nowe życie, nawet w zupełnie innej formie.

Nieco starsze książki znalazły nowych właścicieli podczas Kiermaszu wyczytanej książki, w trakcie którego ciekawe tytuły można było nabyć już za symboliczną złotówkę. Kiermasz jak zwykle cieszył się dużym zainteresowaniem wśród czytelników biblioteki, którzy opuszczali go z uśmiechem na ustach – niejeden z nich znalazł książkę, której nie można już kupić w księgarniach. Po odwiedzeniu kiermaszu można było zajrzeć do czytelni plenerowej i przejrzeć interesującą prasę.

Na zakończenie Festiwalu Wyczytanej Książki odbył się koncert Miguel Moon "Spacer z księżycem" w wykonaniu Michała Szuby (gitara) i Marty Bujalskiej (śpiew). Niezwykle klimatyczny recital, w podczas którego wykonane zostały zarówno autorskie utwory, jak i pięknie zaaranżowane przez artystów znane covery, znalazł uznanie wśród całej zabranej publiczności.

Patronat honorowy Festiwalu Wyczytanek Książki: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc

Patroni medialni: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny, nowiny24.pl

Klaudia Kobylańska

WiMBP w Rzeszowie