• 06-06-2018
Rzeszów: Spotkanie z dr. Andrzejem Franaszkiem poświęcone Zbigniewowi Herbertowi - relacja WiMBP w Rzeszowie

4 czerwca 2018 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie gościliśmy literaturoznawcę i krytyka literackiego dr. Andrzeja Franaszka. Okazją do spotkania autorskiego była m.in. 20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta, jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX w. oraz fakt, że rok 2018 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Zbigniewa Herberta.

Licznie zgromadzonych uczestników spotkania przywitała Barbara Chmura – dyrektor WiMBP w Rzeszowie, po czym dokonała krótkiej prezentacji autora biografii. Spotkanie poprowadził dr Jan Wolski – krytyk literacki, nauczyciel akademicki, jak również edytor i tłumacz.

Jak mówił Andrzej Franaszek, "od zawsze gromadziłem materiały i publikacje dotyczące życia i twórczości poety", a pracę nad biografią Zbigniewa Herberta rozpoczął w 2012 r. Wydanie tekstów – prezentujących złożone i skomplikowane oblicze Herberta – "Herbert. Biografia". T.1 - "Niepokój" i T.2 - "Pan Cogito" zawdzięczamy licznie zgromadzonym i zachowanym notatkom Herberta, jego prywatnej korespondencji, ale przede wszystkim wielu godzinom pracy naszego gościa.

Andrzej Franaszek starał się być autorem przejrzystym, umieścić życiorys Herberta w szerszym tle, w epoce, w której żył. Chciał pokazać wielonarodowościową, wielojęzykową, wieloreligijną formację – Lwów lat 40., będący dla Herberta "Aleksandrią"; jak również Polskę lat 50.; Zachód lat 60.; czy rodzącą się w Polsce opozycję w latach 70. Jest jasne, że dla większości czytelników ważniejsza jest twórczość niż życie Herberta, jednak bagaż doświadczeń poety miał bardzo duży i istotny wpływ na jego twórczość literacką.

W dyskusji z Andrzejem Franaszkiem podjętej przez uczestników poznajemy Zbigniewa Herberta zmieniającego się na przestrzeni lat. W czasie dojrzewania, jako młodzieńca intensywnie przeżywającego, łaknącego wiedzy, interesującego się filozofią ludzkiego losu. W późniejszym okresie, poetę świadomego, który często wciela się w rolę żartownisia, kawalarza, być może w celu zrównoważenia napięcia duchowego i emocjonalnego. Odkrywamy człowieka chorego fizycznie, borykającego się z depresją, cierpiącego na duszy, a jednocześnie uwielbianego, czytanego, komentowanego w latach 80., kiedy to "Raport z oblężonego miasta" jego autorstwa był typowany do nagrody Nobla.

Na spotkaniu podjęto wiele wątków, chociażby ten mówiący o znajomości Zbigniewa Herberta z polskimi noblistami - Czesławem Miłoszem czy Wisławą Szymborską, jednak jak skomentował dr Jan Wolski "nie można książki opowiedzieć do końca…"

Serdecznie dziękujemy dr. Andrzejowi Franaszkowi i uczestnikom spotkania za udział w wydarzeniu.

Organizację wydarzenia dofinansowano z budżetu Miasta Rzeszowa w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok.

Magdalena Bester
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych