Rzeszów: Ogólnopolskie seminarium naukowe "Czy w Polsce potrzebna jest edukacja alternatywna?"

  • 04-06-2018
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
Rzeszów: Ogólnopolskie seminarium naukowe "Czy w Polsce potrzebna jest edukacja alternatywna?" WSIiZ w Rzeszowie

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie organizuje w dniu 11 czerwca 2018 r. ogólnopolskie seminarium naukowe "Czy w Polsce potrzebna jest edukacja alternatywna?". Celem spotkania jest zwrócenie uwagi na rolę, miejsce i perspektywy rozwoju edukacji alternatywnej w Polsce, a jednym z prelegentów będzie Przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, prof. dr hab. Bogusław Śliwerski.

Organizatorzy seminarium wychodzą z założenia, że należy pracować nad alternatywami w edukacji, ponieważ współczesna edukacja formalna (instytucjonalna) boryka się z wieloma problemami i ograniczeniami.

- Fundamentem procesu dydaktycznego powinny być dobre relacje między uczniem a nauczycielem. A zrozumienie zachowań dzieci i młodzieży będzie możliwe tylko wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę całokształt ich życiowej sytuacji oraz wpływ istotnych psychologicznych i biologicznych bodźców, które w tej konkretnej sytuacji się pojawiają - informuje dr Andrzej Rozmus, Prorektor ds. Nauczania WSIiZ w Rzeszowie - i dodaje - Takie ważne dla procesu edukacyjnego cechy osobowości jak: radość życia, wewnętrzna motywacja i upór w dążeniu do obranego celu, czy ciekawość poznawcza, nie kształtują się samoistnie. Wpływ ma na to środowisko, w tym środowisko szkolne a stabilne relacja z nauczycielami są (powinny być) źródłem poczucia akceptacji i uznania ucznia.

Czy jest możliwe zaprojektowanie szkoły, tak by było to miejsce, które uczeń będzie opuszczał z żalem, a spędzony tam czas upłynie mu niepostrzeżenie - gdzie bez przymusu zewnętrznego i sankcji uczeń będzie narzucał sobie wewnętrzną dyscyplinę i będzie zdeterminowany by osiągnąć zakładany efekt - gdzie cele edukacyjne będą negocjowane w procesie konstruktywnej komunikacji między dwoma podmiotami: uczniem a nauczycielem - gdzie będzie się odkrywać talenty, rozwijać zdolności i kształtować umiejętności ucznia - gdzie będą ważne i indywidualne osiągnięcia i wspólne dokonania? Na te i inne pytanie związane ze współczesną edukacją będą próbować znaleźć odpowiedzi uczestnicy organizowanego spotkania. Seminarium będzie też okazją do premierowej prezentacji książki "Alternatywy w edukacji" pod red. Bogusława Śliwerskiego i Andrzej Rozmusa, w której wybitni pedagodzy i entuzjaści edukacji dzielą się swoim refleksjami na temat problemów współczesnej szkoły i szans rozwoju alternatywnych form kształcenia.

Udział w seminarium jest bezpłatny pod warunkiem rejestracji na stronie: https://edukacja-alternatywna.evenea.pl/

Szczegółowe informacje oraz program wydarzenia:

https://wsiz.rzeszow.pl/pl/nauka-i-badania/badania-naukowe/konferencje-naukowe/ogolnopolskie-seminarium-naukowe/Strony/alternatywa-edukacyjna.aspx

WSIiZ w Rzeszowie

 

Czytany 215 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij