Stalowa Wola: Poetyckie spotkanie z Barbarą Mazurkiewicz - relacja

• 28-05-2018
Stalowa Wola: Poetyckie spotkanie z Barbarą Mazurkiewicz - relacja Fot. MBP w Stalowej Woli

24 maja 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli odbyła się prezentacja tomiku poezji Barbary Mazurkiewicz "Podróż do kresu nocy".

Barbara Mazurkiewicz to redaktor naczelny dziennika E-Literaci.pl, koordynator kultury, wydawca, poetka, felietonistka i fotografik. Laureatka nagrody zarządu Oddziału ZLP w Rzeszowie i serwisu literackiego E-Literaci.pl. Wydała obok tomów poetyckich, tom prozy i sztukę teatralno-filmową. Organizuje warsztaty literackie, spotkania autorskie, wystawy i wernisaże, również swoich prac. Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich w Warszawie i Stowarzyszenia Literackiego "Witryna" w Stalowej Woli. Podczas spotkania prezentowała najnowszy tomik wierszy tworzących zamkniętą opowieść o zasugerowanym przez dra Stanisława Dłuskiego tytule "Podróż do kresu nocy". Na tom składa się na przeszło sto wierszy o wydarzeniach dnia codziennego, miłości, przemijaniu, odchodzeniu, tęsknocie i pamięci. Autorka sama recytowała utwory, opowiadając jednocześnie o okolicznościach ich powstania i wspominając chwile dzieciństwa w urokliwym Lubaczowie.

- Twórczość Barbary Mazurkiewicz jest naznaczona tragizmem, który oznacza konflikt ważnych wartości, z jednej strony mamy tutaj - metaforycznie mówiąc - wędrówkę do "kresu nocy", z drugiej strony rozpaczliwie poszukiwanie wyższego sensu. Nie jest to poezja naznaczona myśleniem martyrologicznym czy też tradycją tyrtejską, wydaje się, że w centrum światopoglądu znajduje się tu "egzystencja", którą Karl Jaspers pojmuje jako "bycie sobą, które odnosi się do siebie samego i przez to do transcendencji". Noc może tu być pojmowana jako metafora ciemności poznawczej, niewyrażalności i niepoznawalności bytu, ale może też być symbolem sytuacji granicznych, takich jak samotność, cierpienie, śmierć. Mazurkiewicz jest maksymalistką, w tym sensie, że nie poddaje się poczuciu klęski, lecz wychodzi naprzeciw zwątpienia i rozpaczy, podejmuje walkę o uczucia metafizyczne, bez których człowiek sprowadzony jest do konsumpcji i egzystencjalnej wegetacji. W centrum zainteresowania znajduje się byt (istnienie w ogóle) oraz projekt antropologiczny, który poetka buduje pomimo chronicznego sceptycyzmu i moralnego relatywizmu. Drogowskaz wyznacza jednak wierność sobie i własnym przekonaniom - recenzuje "Podróż do kresu nocy" dr Stanisław Dłuski z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Spotkaniu w Stalowej Woli towarzyszyła prezentacja fotografii wykonanych przez poetkę.

MBP w Stalowej Woli