Rzeszów: Zaproszenie na wystawę dawnej fotografii

  • 10-04-2018
  • wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Powiększ czcionkę
  • Wydrukuj
  • Email
  • Skomentuj jako pierwszy!
Qr Code
Rzeszów: Zaproszenie na wystawę dawnej fotografii Fundacja Aparat Caffe

Dawniej wierzono, ze stara fotografia zawiera duszę osoby fotografowanej, a dusza ta żyje tak długo jak długo ktoś jeszcze o tej osobie pamięta. Atelier Aparat Caffe poprzez wystawę "Dawne zakłady fotograficzne w Rzeszowie" podjęło próbę przybliżenia mieszkańcom historii rzeszowskich "łapaczy dusz". W piątek 13 kwietnia 2018 r. o godz. 17:00 odbędzie się wernisaż wystawy.

Fotografia jako medium od samego początku istnienia jest ściśle związana z historią, gdyż w jednoznaczny sposób na przestrzeni lat rejestrowała rzeczywistość. Dzięki niej mamy możliwości przeniesienia się w czasie i spojrzenia na wydarzenia oraz ludzi, których już nie ma. Przeglądając stare rodzinne albumy niejednokrotnie z nostalgią wspominamy swoich przodków, nie zastanawiając się, kto był autorem naszych fotograficznych pamiątek. Raczej obojętnie patrzymy na odwrotne strony zdjęć klejonych na różnej wielkości i grubości kartonikach zwanych winietami, na których dawni fotografowie reklamowali swoje usługi. Jest to element, który przykuł uwagę kuratorki wystawy - Moniki Rejewskiej-Mądrzyk. W Rzeszowie najczęściej można natrafić na zdjęcia oznaczone znakiem cesarskiego i królewskiego nadwornego fotografa Edwarda Janusza. Jednak oprócz niego na przełomie XIX i XX wieku na terenie miasta działali także: Dawid Abrahamowicz, Borys Bresner, Antoni Inasiński, Andrzej Indycki, Simson Spritzer, M. Wein, Józef Zajączkowski. Dzięki oznaczeniom na winietach starych zdjęć możemy czerpać informację o ich istnieniu oraz artystycznym podejściu do "łapania dusz".

Wystawa portretów dawnych rzeszowian i winiet rzeszowskich zakładów fotograficznych powstała z kolekcji Fundacji Aparat Caffe oraz zbiorów prywatnych Anny Starer i Marka Panka w portalu "Przeszłość w pamiątkach ukryta" Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Wystawę można oglądać w dniach 13.04-11.05.2018 r. od wtorku do piątku w godz. 12:00-17:00 w Atelier Aparat Caffe przy ul. Grunwaldzkiej 24 w Rzeszowie. Wstęp wolny.

Osoby, które mają wiedzę na temat dawnych rzeszowskich zakładów fotograficznych proszone są o kontakt z Atelier Aparat Caffe w celu archiwizacji informacji na potrzeby pracy badawczej.

Szczegóły: www.aparatcaffe.pl

 

Czytany 275 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Galeria filmów

zobacz wszystkie

Galeria fotografii

Kalendarium imprez

Komunikator internetowy Napisz do nas... Wyślij